20 طرح فناورانه حمل و نقل حمایت شد، بومی سازی پیکره هوش مصنوعی

به گزارش وبلاگ تالار پذیرایی به نقل از معاونت علمی و فناوری، پرویز کرمی با اشاره به اهم فعالیت ها و دستاوردهای معاونت علمی و فناوری طی 100 روز نخست فعالیت دولت سیزدهم گفت: این معاونت، ارتقای نظام ملی نوآوری، توسعه اقتصاد دانش بنیان و اکوسیستم فناوری و نوآوری را هدف قرار داد و توانست سهم دانش در اقتصاد و فراوری ناخالص ملی را افزایش دهد.

20 طرح فناورانه حمل و نقل حمایت شد، بومی سازی پیکره هوش مصنوعی

وی سهم معاونت علمی و فناوری در تسهیل دسترسی جامعه به خدمات و دستاوردهای تخصص و دانشی را بالا دانست و گفت: یکی از اهداف کلان نقشه جامع علمی کشور توسعه علوم و فناوری های نوین و نافع، متناسب با اولویت ها، نیازها و مزیت های نسبی کشور و انتشار و به کارگیری آن ها در نهادهای مختلف آموزشی، صنعتی و خدماتی است.

مشاور معاون علمی و فناوری اضافه کرد: بر همین اساس یکی از اولویت های اساسی معاونت علمی و فناوری به عنوان دستگاهی فراسازمانی، سیاست گذاری، تسهیل گری، حمایت و هماهنگی برای توسعه فناوری های راهبردی بر اساس اولویت های نقشه جامع علمی و با در نظر گرفتن نیازها و مسائل فناورانه کشور و بسترسازی برای توسعه فناوری های پیشرفته و تبدیل ایده به ثروت به ویژه در حوزه های اولویت دار کشور است.

به گفته کرمی، در حال حاضر برای تحقق این هدف 10 ستاد توسعه فناوری و یک کارگروه تخصصی متناسب با حوزه های راهبردی و اولویت دار نقشه جامع علمی کشور در معاونت علمی و فناوری فعالیت می نمایند. این ستادها در طول دوره 100 روزه اخیر 196 طرح توسعه فناوری متناسب با نیازهای جامعه مورد تصویب برنامه حمایتی ستادهای توسعه راهبردی فناوری قرار گرفته و تعداد 15 طرح فناورانه نیازمحور متناسب با اولویت های اعلامی سازمان ها و نهادهای کشور تعریف و وارد فاز عملیاتی شده است.

مشاور معاون علمی و فناوری بیان نمود: بالغ بر 23 رویداد فناورانه، نشست تخصصی و وبینار در حوزه های راهبردی، اولویت دار و تخصصی ستادهای توسعه فناوری در راستای مأموریت های تعریف شده برای این ستادها در این 100 روز برگزار شده است. از دیگر اقدامات مهم صورت گرفته به وسیله ستادهای مذکور حمایت از طرح های کلان با هدف برطرف چالش های اساسی کشور به وسیله توسعه فراوری محصولات و خدمات مبتنی بر فناوری است.

وی مطرح نمود: طی مدت 100 روز، قرارداد 17 طرح تازه منعقد شده است. از این مبلغ 51 درصد سهم معاونت و 49 درصد سهم سایر دستگاه ها است. در حال حاضر 163 طرح جاری و فعال با اعتبار کل 1491 میلیارد تومان در مرکز طرح های کلان ملی فناوری در حال انجام است.

به گزارش وبلاگ تالار پذیرایی، توسعه کشت گیاهان دارویی در کشور، تصویب 14 طرح در حوزه توسعه فناوری های فوتونیک، لیزر، مواد و ساخت، حمایت از به نتیجه رسیدن 5 محصول و فناوری شناختی، حمایت از اجرایی شدن طرح های حوزه نانوفناوری، انعقاد قرارداد خرید تضمینی از واکسن سازان داخلی، حمایت 13 طرح فناورانه در حوزه پیک سایی و بهینه سازی مصرف انرژی، راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری سلول های بنیادی، حمایت از 20 طرح توسعه فناوری در حوزه خودرو و حمل و نقل از جمله دستاوردهای معاونت علمی و فناوری طی 100 روزه اخیر بوده است.

در این گزارش نیز، حمایت از شتابدهنده های تخصصی حوزه اقتصاد دیجیتال، توسعه فناوری های حوزه آب، تصویب 65 طرح برای دریافت حمایت در تجاری سازی، توسعه محیط کسب وکار و حمایت از رشد و رقابت پذیری شرکت ها، فروش یک هزار و 300 میلیارد ریالی تجهیزات آزمایشگاهی به عنوان دستاوردهای معاونت علمی مطرح شده است.

بعلاوه تسهیل دسترسی به تجهیزات و خدمات آزمایشگاهی، عضویت 78 مجموعه آزمایشگاهی تازه، ارتقای نظام تأمین اقتصادی نوآوری، طراحی و فراوری بومی پیکره هوش مصنوعی، حمایت از ماشین سازی بومی، اجرایی شدن 5 طرح در صندوق راه ابریشم، تاسیس 4 کانون تخصصی، توسعه اکوسیستم خلاق و فناوری، ایجاد کارخانه های نوآوری از سایر اقداماتی بوده که در معاونت علمی مورد حمایت قرار گرفته و اجرایی شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "20 طرح فناورانه حمل و نقل حمایت شد، بومی سازی پیکره هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 طرح فناورانه حمل و نقل حمایت شد، بومی سازی پیکره هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید