ریشه لرزش های اضطرابی و استرسی بدن

به گزارش وبلاگ تالار پذیرایی، بدن نسبت به استرس و اضطراب شدید واکنش هایی مثل لرزش را از خود نشان می دهد که گاها مصرف برخی مواد غذایی نیز باعث تشدید آن می گردد.

ریشه لرزش های اضطرابی و استرسی بدن

به گزارش وبلاگ تالار پذیرایی به نقل از شیعه نیوز ، بازوها، دست ها، پاها، شکم، پهلوها، سینه، کمر، سر، باسن و ناحیه ران، یا حتی کل بدن شما ممکن است بلرزد یا مرتعش باشند مثل این است که بدون هیچ دلیلی تمام بدن شما می لرزد، اگر نگران باشید یا استرس داشته باشید، بدن شما می لرزد و تکان می خورد و حسی مانند ویبره بدن دارید.

چنانچه در این بخش گفته شده است بعضی از مردم این علامت ها را به عنوان لرزش های بدن توصیف می نمایند ؛ پس از یک چرت و یا زمانی که از خواب بیدار می شوید یا زمانی که دچار شوک عصبی شدید شده اید دچار لرزش بدن میشوید، لرزش ها ممکن است قابل مشاهده باشند یا قابل مشاهده نباشند.

لرزش بدن چه علائمی دارد؟

لرزش بدن، می تواند در قسمت بیرونی و داخلی بدن احساس گردد .

لرزش بدن می تواند بر یک ناحیه از بدن تاثیر داشته باشد، و یا می تواند به همه مناطق تاثیر بگذارد.

لرزش های بدن و علائم لرزان به ندرت رخ می دهند و یا به طور نامحدود عمل می نمایند. برای مثال، ممکن است شما احساس لرزش بدن خود را یک بار در یک زمان احساس کنید و نه اغلب، و یا همواره آن ها را احساس کنید.

لرزش بدن و تکان ها می تواند علایم اضطراب باشد و با افزایش احساسات و نشانه های اضطراب های دیگر به تنهایی رخ دهد.

لرزش بدن در شرایط مختلف

لرزش بدن، می تواند در حد متوسط، خفیف تا شدید متفاوت باشد هم چنین می تواند به صورت امواج ایجاد گردد، یک لحظه قوی و شدید و لحظه ای دیگر ملایم.

لرزش بدن می تواند از روزی به روز دیگر و یا از لحظه ای به لحظه دیگر تغییر کند.

لرزش بدن، وقتی که می خواهید استراحت کنید یا به خواب بروید، یا زمانی که از خواب یا چرتتان بیدار می شوید میتواند شما را آزار دهد.

در حالی که بعضی افراد ممکن است قادر به کنترل لرزش خود با آرام کردن خودشان یا با سفت و شل کردن عضلات خود باشند، اما اغلب این علائم ناخودآگاه اتفاق می افتند، به این معنی که خیلی زیاد نمی توانیم جلوی رخ دادن آنها را بگیریم.

بعضی افراد فقط در هنگام حرکت ماهیچه ها، لرزش را تجربه می نمایند، در حالی که بعضی دیگر بدون توجه به حرکت ماهیچه ها، احساس لرزش می نمایند.

چه چیزی موجب لرزش اضطرابی بدن یا همان لرزش هنگام استرس می گردد؟

رفتار واکنشی، واکنش استرسی را فعال می نماید که به سرعت باعث ایجاد تغییرات فیزیولوژیکی، روان شناختی و عاطفی خاص می گردد که توانایی بدن برای مقابله با یک تهدید را افزایش می دهد - برای مقابله با آن که دلیل پاسخ استرس اغلب با مبارزه یا واکنش گریز از آن است.

بخشی از واکنش پاسخی استرس شامل سفت شدن ماهیچه های بدن می گردد، به طوری که آن ها نسبت به آسیب مقاوم می شوند و سیستم عصبی را تحریک می نمایند، به طوری که حواس ما به سرعت بالا برده و واکنش نشان می دهد. هر دو این تغییرات می توانند باعث لرزیدن بدن شوند، در حالی که واکنش استرسی فعال است.

وقتی این واکنش ها به ندرت اتفاق می افتند، بدن می تواند نسبتاً سریع از تغییرات فیزیولوژیکی، روان شناختی و عاطفی که واکنش استرسی ایجاد می نماید، بهبود یابد.

لرزش اضطرابی بدن چیست؟

هنگامی که واکنش های استرس به دفعات زیاد و یا به طور چشمگیری رخ دهند، بدن یک شرایط سخت تری دارد که می تواند منجر به حالت آماده باش کامل بدن گردد که ما آن را هایپراستیمولیشن واکنش استرس می نامیم.

این جسم می تواند احساسات و نشانه های مشابه در واکنش استرسی فعال را نشان دهد. ولی یک تفاوت وجود دارد. بدن می تواند احساسات و نشانه ها را در هر زمانی بروز دهد، طوری به نظر می رسد که انگار بدون دلیل رخ می دهند.

این احساسات و علائم غیر ارادی می توانند در هر زمانی رخ دهد. تا زمانی که بدن هایپراستمیولت باشد، می تواند باعث بروز احساسات و نشانه های هر نوع، شدت، مدت، فرکانس و در هر زمان گردد. لرزش بدن نشانه ای شایع از واکنش تنش فعال و هم واکنش های استرس - پاسخی است.

مواد غذایی خاصی موجب لرزش بدن می گردد؟

کافیین زیاد باعث تحریک و لرزش می گردد چون کافئین یک محرک است، بنابراین استرس و تنش را افزایش می دهد، چون هورمون های استرس محرک هستند.

این علائم با کمبود خواب نیز تشدید می شوند .محرومیت از خواب می تواند تاثیری منفی بر سیستم عصبی بدن داشته باشد و باعث گردد بدن هورمون های استرس بیشتری فراوری کند.

سیستم عصبی که بیش از حد تحریک شده است می تواند باعث بروز مسائل مربوط به سیستم عصبی و عوارضی گردد که بر ماهیچه های بدن تاثیر می گذارند. لرزش, تکان و ارتعاش به دلیل کمبود خواب اتفاق می افتد. بسیاری از افرادی که کمبود خواب دارند، این علائم را تجربه می نمایند.

برای درمان لرزش اعضای بدن چه کنیم؟

گاهی اوقات لرزش بدن باعث بروز مسائل در کارهای روزمره زندگی می گردد. لرزش در دست ها و پاها قابل توجه تر است. دلایل زیادی وجود دارد که چرا بدن شما ممکن است بلرزد.

بدن شما ممکن است در زمان اضطراب, گرسنگی, مصرف کافیین زیاد, و یا در مسائل پزشکی خاص که در بخش های قبلی سلامت نمناک اشاره شده است دچار لرزش گردد . در بعضی موارد, یک تغییر سبک زندگی ساده می تواند به شما یاری کند لرزشتان تمام گردد, اما در موارد دیگر ممکن است به آنالیز پزشکی احتیاج داشته باشید.

نفس عمیق بکشید

افزایش آدرنالین می تواند باعث لرزش بدن گردد. این لرزش احتمالاً در دست و پاهای شما قابل توجه خواهد بود. اگر متوجه شدید که به دلیل ترس و اضطراب می لرزید, بهترین کاری که می توانید بکنید این است که یک نفس عمیق بکشید.

تنفس عمیق سیستم عصبی پاراسیمپتیک را که با خواب و آرامش مرتبط است تحریک می نماید. با چند نفس عمیق می توانید خود را در حالت آرام تری قرار دهید. یک نفس عمیق بکشید و هوا را از بینی خود وارد کنید و برای چند ثانیه آن را نگه دارید و سپس هوا را از دهان بیرون بدهید.

چند نفس عمیق ساده برای یاری به آرام کردن خود بکشید. اگر می توانید, چند دقیقه دراز بکشید تا تنفس عمیق شما موثرتر گردد.می توانید 4-7-8 تنفس را امتحان کنید تا به تمدد اعصابتان یاری کنید.

یوگا یا تمرین های مدیتیشن را تمرین کنید

یکی از اصلی تریندلایل لرزش بدن شما استرس و اضطراب است پس تکنیک های تمدد اعصاب مانند یوگا و مدیتیشن می تواند به شما یاری کند تا از استرس و اضطرابتان جلوگیری کنید. کلاس های یوگا و یا مدیتیشن را امتحان کنید تا ببینید چطور به لرزش شما یاری می نماید.

درمان لرزش بدن با بهبود شرایط جسمانی

ماساژ بگیرید

ماساژ برای کاهش لرزش در افرادی که لرزش جدی دارند, بعنی شرایطی که باعث ایجاد لرزش در بازوها, پاها و سر در همه زمان ها می گردد ، بسیار مفید و موثر است.در مطالعه ای شدت لرزش بدن یک فرد بعد از ماساژی ساده کاهش یافت.

اگر لرزش به دلیل استرس و اضطراب دارید, می توانید با دریافت ماساژ کمی تسکین پیدا کنید. ماساژ را امتحان کنید تا ببینید لرزش شما را متوقف می نماید یا خیر.

به انداره کافی بخوابید

خوابیدن به اندازه کافی می تواند باعث لرزیدن یا تکان دست و پاها گردد، البته اگر لرزش جدی داشته باشید. مطمئن شوید که هر شب به مقدار توصیه شده می خوابید.نوجوانان در 24 ساعت روز احتیاج به 8.5 تا 9.5 ساعت خواب در شب دارند, در حالی که بزرگسالان بین 7 تا 9 ساعت خواب در شب احتیاج دارند.

کاهش لرزش بدن با ایده هایی ساده مرتبط به سبک زندگی

ببینید چقدر می خورید

قند خون پایین باعث لرزیدن دست و پا می گردد، مخصوصا اگر دیابت داشته باشید.قند خون پایین باید به سرعت درمان گردد تا از عوارض جدی تر مثل گیجی, غش کردن و یا حمله جلوگیری گردد.

اگر فکر می کنید لرزش هایتان ناشی از قند پایین خونتان است، یک آب نبات بخورید یا چیزی شیرین بخورید تا قند خونتان بالا برود ؛ همچنین اگر زمان خوردن وعده غذای بعدی تان بیش از 30 دقیقه بعد باشد, باید یک اسنک یا یک کلوچه همراه خود داشته باشید.

مقدار کافئین مصرفی را در نظر بگیرید

نوشیدن بیش از حد کافیین مانند قهوه, کولا, نوشابه های انرژی زا, و چای می تواند باعث لرزش شما گردد. تا 400 میلی گرم کافئین یک مقدار ایمن برای بزرگسالان و 100 میلی گرم برای نوجوانان در نظر گرفته شده و در این میان بچه ها بهتر است کافئین مصرف ننمایند.

از آنجا که افراد متفاوت هستند, ممکن است شخصی با مقدار کمتری هم لرزش بگیرد.برای توقف لرزیدن ناشی از کافئین، کافئین را محدود کنید و یا آن را به طور کامل حذف کنید.

بعضی از راه هایی که شما می توانید مصرف کافئین را محدود کنید شامل موارد زیر است:

نصف فنجان قهوه در صبح بنوشید.

مصرف نوشابه را حذف یا محدود کنید.

از ظهر که گذشت هیچ نوشیدنی کافئینی نخورید.

چای را با قهوه جایگزین کنید.

نیکوتین عامل بسیار بدی است

سیگار کشیدن می تواند باعث لرزش دستان شما گردد، چون نیکوتین یک محرک است. اگر شما سیگاری هستید ممکن است دست لرزان شما ناشی از سیگار کشیدن شما باشد.

کناره گیری از نیکوتین نیز می تواند موجب لرزش گردد و حتی اگر شما اخیراً سیگار را ترک نموده باشید، ممکن است اثرات آن را احساس کنید. خبر خوب این است که ترک نیکوتین معمولا بعد از دو روز اوج می گیرد و پس از گذشت این زمان کم تر می گردد.

به تغییرات اخیر سبک زندگی خود توجه کنید

آیا اخیراً چیزی را ترک نموده اید؟ اگر اینطور است، لرزش شما ممکن است نتیجه ترک کردنتان باشد.اگر به مدت زیادی وابسته به مواد مخدر بوده اید، پس باید در هنگام دفع مسمومیت به دنبال درمان باشید. در طول فرآیند دفع مسمومیت، بعضی افراد دچار صرع، تب، و توهم می شوند.

درباره عوارض جانبی دارویی که مصرف می کنید از پزشک خود سوال بپرسید

بسیاری از داروها دارای عوارض جانبی تاسف باری هستند که باعث می گردد دست ها، بازوها و / یا سر تکان دهند. این اثر جانبی لرزش ایجاد شده با دارو نامیده می گردد. از داروهای سرطانی تا داروهای ضد افسردگی تا آنتی بیوتیک ها و اسپری آسم، همه اینها اثر جانبی لرزش محتمل دارند.

اگر شما لرزش را تجربه می کنید و فکر می کنید که ممکن است یک عارضه جانبی از دارو شما باشد، با پزشک خود در خصوص گزینه های خود صحبت کنید. پزشک شما ممکن است تصمیم بگیرد که شما یک داروی مختلف را امتحان کنید، یا میزان مصرف خود را تعویض کنید، یا یک داروی دیگر برای یاری به کنترل لرزش اضافه کنید ؛ در هر صورت بدون مشورت با پزشک، داروهای خود را تغییر یا مصرف نکنید.

منبع: جام جم آنلاین

به "ریشه لرزش های اضطرابی و استرسی بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریشه لرزش های اضطرابی و استرسی بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید