برای دیدار با دنباله دار بازگشته از عصر یخبندان آماده شوید

به گزارش وبلاگ تالار پذیرایی، یک دنباله دار کمیاب سبز رنگ که از زمان آخرین عصر یخبندان تا کنون از بخش های داخلی منظومه شمسی بازدید نکرده است، حالا مسیر دیدار با زمین را پی گرفته و آخر دی و اوایل بهمن، به یکی از اجرام تماشایی آسمان شب تبدیل می گردد.

برای دیدار با دنباله دار بازگشته از عصر یخبندان آماده شوید

دنباله دار C/2022 E3 (ZTF) در روزهای گذشته به 160 میلیون کیلومتری یعنی نزدیک ترین فاصله (حضیض مداری) به خورشید رسید و به گزارش اسپیس، اکنون در حال حرکت به سمت زمین است تا 2 فوریه (13 بهمن) با گذر از 42 میلیون کیلومتری، به نزدیک ترین فاصله از سیاره ما برسد.

در حالی که اکنون امکان رصد این دنباله دار با جشم غیرمسلح فراهم نیست اما با دوربین دوچشمی و تلسکوپ می توان آن را مشاهده کرد. با این حال اگر C/2022 E3 (ZTF) همچنان به روند درخشان شدن خود ادامه دهد، در نهایت می توان آن را با چشم غیرمسلح هم در آسمان شب مشاهده کرد.

اگر تمایل به رصد زودتر و قطعی این جرم تماشایی با ابزار نجومی دارید، می توانید راهنمای خرید برترین دوربین دوچشمی برای رصد آسمان شب یا راهنمای خرید تلسکوپ را مطالعه کنید.

تلسکوپ اکیوتر مدل Maksy 60

6,000,000 تومان

مشاهده و خرید

طبق اعلام ناسا، این دنباله دار 2 مارس 2022 (11 اسفند 1400) با استفاده از برنامه میدان دید گسترده تأسیسات گذران تسوئیکی (Zwicky Transient Facility) در رصدخانه پالومار سن دیگو کالیفرنیا کشف شد و آن طور که محاسبات نشان می دهد، اکنون پس از 50 هزار سال بار دیگر در آسمان شب سیاره زمین ظاهر شده است.

در حقیقت مدار بسیار کشیده این جرم فضایی که به علت رنگ هاله اش با نام دنباله دار سبز (Green Comet) هم شناخته می گردد، باعث شده است تا بازدید آن از زمین و بخش های داخلی منظومه شمسی این مدت طولانی به درازا بکشد.

رصد دنباله دار سبز

به نوشته EarthSky، ساکنان نیمکره شمالی در این شب ها با استفاده از دوربین دوچشمی می توانند دنباله دار سبز را در نزدیکی ستاره درخشان قطبی (ستاره شمالی) مشاهده نمایند. این دنباله دار در بیشتر شب های ماه ژانویه (از نیمه ماه دی) برای رصدگران نیمکره شمالی و از اوایل فوریه (اواسط بهمن) برای ناظران نیمکره جنوبی رصدپذیر خواهد بود.

اگرچه حتی با نزدیک شدن دنباله دار به زمین، هیچ تضمینی برای رصد با چشم غیرمسلح وجود ندارد، اما احتمال رسیدن این جرم به قدر 5 یا 6 و در نتیجه قابل رؤیت بودن با چشم غیرمسلح وجود دارد. با قرارگیری در یک آسمان تاریک و صاف پیش از طلوع آفتاب و دور از آلودگی نوری شهرها هم شانس تماشا آن افزایش می یابد.

این دنباله دار را می توان با دنباله غبار و ذرات پرانرژی و بعلاوه گیسوی سبز درخشان اطرافش، در پس زمینه ستاره ها تشخیص داد. گیسو (Coma) پوششی است که هنگام عبور دنباله دار از نزدیکی خورشید، پیرامون آن تشکیل و باعث تصعید (تبدیل مستقیم جامد به گاز) یخ می گردد.

فرآیند تشکیل گیسو، باعث می گردد که دنباله دار هنگام رصد حتی با دوربین دوچشمی یا تلسکوپ، تار به نظر برسد و به صورت لکه ای در آسمان دیده گردد. بنابراین باید انتظار تماشا هاله ای سبز رنگ را داشته باشید. گویی کسی انگشت خود را در غبار گچی فرو برده و روی تخته سیاه کشیده است.

ملاقات با این دنباله دار رویدادی است که یک بار در طول حیات هر فرد اتفاق می افتد و با توجه به رنگ منحصربه فرد و مسیر طولانی اش به دور خورشید، بسیار مورد توجه ستاره شناسان و منجمان آماتور قرار گرفته است. دنباله دارهایی با مسیر کوتاه تر، معمولا دوره بازگشت کمتر از 200 سال دارند.

مدار دنباله دار سبز

دنباله دارهای سبز معمولا نادر هستند، با این وجود بشر تا کنون بعضی از آن ها را دیده است. ازجمله دنباله دار آیسون (ISON) که در سال 2013 از زمین بازدید کرد. تصور می گردد که دنباله دارهای ISON و C/2022 E3 (ZTF) از ابر اورت، حباب غول پیکری از بقایای فضایی شامل میلیاردها جرم یخی، سرچشمه گرفته باشند.

این ابر بزرگ، به میزان ای دور است که فاصله آن با واحد نجومی (میانه فاصله میان زمین و خورشید برابر با 150 میلیون کیلومتر) میزان گیری می گردد. فاصله لبه ابر اورت بین 2000 تا 5000 واحد نجومی از خورشید برآورد شده است.

اگر بازه تقریبی 50 هزار ساله برای دنباله دار سبز دقیق باشد، این دنباله دار آخرین بار در عصر پارینه سنگی زبرین با زمین ملاقات نموده است، زمانی که گونه انسان خردمند جایگزین گونه های انسانی دیگر مانند نئاندرتال و انسان تبار دنیسووا شد.

علت رنگ سبز این دنباله دار

دنباله دارها در حقیقت گلوله های یخی کیهانی از گازهای یخ زده، سنگ ها و غبار هستند که میزان آن ها از چند کیلومتر تا ده ها کیلومتر متغیر است. این اجرام یخی با نزدیک شدن به خورشید گرم می شوند و آغاز به فوران گازها و ذرات غبار می نمایند که باعث ایجاد هاله درخشان اطراف آن ها (گیسو) می گردد که دمی به طول میلیون ها کیلومتر را شکل می دهد.

رنگ خاص C/2022 E3 (ZTF) هم در اثر ترکیب مولکولی آن است. این دنباله دار از مولکول های دی کربن، یعنی ترکیبات شیمیایی با دو اتم کربن (C2) و مولکول های سیانوژن تشکیل شده است که هر دو ترکیب، در معرض تابش خورشید به رنگ سبز می درخشند.

برترین زمان رصد

پیش بینی زمانی که یک دنباله دار می تواند از نگاه زمین در درخشان ترین حالت باشد، چالش برانگیز است. حتی هنوز تعیین نیست که آیا دنباله دار سبز با چشم غیرمسلح قابل رصد است یا خیر.

اما حتی اگر C/2022 E3 (ZTF) به میزان کافی برای تماشا با چشم روشن نباشد، باز هم در ماه ژانویه و اوایل فوریه (اواخر دی و اوایل بهمن) به خوبی می توان آن را با دوربین های دوچشمی و تلسکوپ های کوچک دید. بیشترین شانس تماشا دنباله دار سبز برای ناظران نیمکره شمالی و در ساعات پیش از سحر خواهد بود.

دوربین دوچشمی سلسترون مدل 20x50 upclose G2

19 %

3,700,000

2,990,000 تومان

مشاهده و خرید

اگر شما هم دوست دارید این میهمان کهن سال را در هنگام بازدیدش از زمین ملاقات کنید، می توانید در بامداد اطراف ستاره قطبی دنبال هاله ای سبز رنگ باشید و برای آن که این رویداد کم سابقه را از دست ندهید، بهتر است با استفاده از یک ابزار رصدی مانند دوربین دوچشمی، به جست وجوی این دنباله دار تماشایی بپردازید.

پرسش هایی درباره دنباله دار C/2022 E3 (ZTF)

چرا رصد دنباله دار سبز اهمیت تاریخی دارد؟

چنین رویدادی شاید یک بار در طول عمر هر فرد روی دهد. دنباله دار سبز پس از 50 هزار سال دوباره به ملاقات زمین آمده است و این فرصت را نباید از دست داد.

چرا این دنباله دار تاریخی، دنباله دار سبز نام گرفته است؟

به علت ترکیبات شیمیایی دی کربن، که هنگام قرار گرفتن در معرض تابش خورشید به رنگ سبز دیده می شوند.

آیا دنباله دار سبز با چشم غیر مسلح دیده می گردد؟

تضمینی برای رصدپذیری با چشم غیرمسلح نیست اما با یک ابزار نجومی ساده مانند دوربین دوچشمی به خوبی می توان آن را مشاهده کرد.

برترین فرصت رصد دنباله دار سبز چه زمانی است؟

برای ساکنان نیمکره شمالی در بامداد روزهای ماه ژانویه (اواسط و اواخر دی) تا اوایل فوریه (اوایل بهمن) برترین زمان رصد فراهم است.

منبع: دیجیکالا مگ

به "برای دیدار با دنباله دار بازگشته از عصر یخبندان آماده شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای دیدار با دنباله دار بازگشته از عصر یخبندان آماده شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید