با این مکمل ها از سفیدی مو پیشگیری کنید

به گزارش وبلاگ تالار پذیرایی، بعضی از ویتامین ها و مواد معدنی به فراوری رنگدانه (ملانین) در فولیکول های مو یاری می نمایند؛ لذا به منظور حفظ رنگ طبیعی مو ها باید به مقدار کافی از این مواد مغذی مصرف کنید.

با این مکمل ها از سفیدی مو پیشگیری کنید

سفید شدن مو در بیشتر افراد پیش از 50 سالگی و معمولا با چند تار مو آغاز می گردد و به تدریج در طول زمان افزایش می یابد. افرادی که پیش از 30 سالگی سفید شدن مو را تجربه می نمایند، اغلب بیشتر مشتاق انجام اقدامات پیشگیرانه برای حفظ رنگدانه موهایشان هستند.

بعضی از ویتامین ها و مواد معدنی به فراوری رنگدانه (ملانین) در فولیکول های مو یاری می نمایند؛ لذا به منظور حفظ رنگ طبیعی مو ها باید به مقدار کافی از این مواد مغذی مصرف کنید.

کلسیم

کلسیم علاوه بر استخوان ها به حفظ سلامت اعصاب، قلب و عضلات یاری می نماید. محصولات لبنی مانند شیر و ماست منابع خوب این ماده معدنی هستند.

مس

کمبود مس می تواند در فراوری انرژی در بدن اختلال ایجاد کند و سلول های خونی و بافت های همبند را تحت تاثیر قرار دهد. این ماده معدنی بعلاوه به بدن یاری می نماید تا آهن را متابولیزه و سلول های خونی تازه ایجاد کند. مس در فراوری ملانین نیز نقش دارد و می تواند از سفید شدن مو جلوگیری کند. مس در بادام زمینی، بادام، عدس، جگر گاو و قارچ سفید یافت می گردد. مصرف مناسب مس می تواند به درمان سفیدی مو یاری کند.

آهن

کمبود آهن نیز می تواند در سفیدی زودرس مو نقش داشته باشد. آهن یک ماده معدنی لازم است که به ایجاد هموگلوبین در سلول های خونی یاری می نماید. هموگلوبین مسئول حمل اکسیژن در سراسر بدن است. گوشت، عدس و سبزیجات دارای برگ های تیره منابع خوب آهن هستند. مصرف مناسب آهن می تواند به درمان سفیدی مو یاری کند.

پروتئین (کراتین)

ممکن است درباره استفاده از کراتین برای صاف کردن مو شنیده باشید، اما کراتین داخلی نیز می تواند بر سلامت مو ها تاثیر بگذارد. کراتین نوعی پروتئین است که در سلول های سطحی وجود دارد. وقتی پروتئین کراتین در فولیکول های مو تجزیه می گردد، می تواند منجر به ریزش مو و تغییرات رنگدانه ها گردد. دریافت پروتئین کافی به بدن اجازه می دهد اسید های آمینه را استخراج نموده و آن ها را به کراتین تبدیل کند.

پارا آمینو بنزوئیک اسید و ویتامین B 5

از مکمل های حاوی پارا آمینو بنزوئیک اسید (PABA) و ویتامین B 5 (اسید پانتوتنیک) اغلب برای به تعویق انداختن سفید شدن مو ها استفاده می گردد. پارا آمینو بنزوئیک اسید از ترکیبات مشابه به ویتامین های گروه B و ویتامین B 5 یک ماده مغذی لازم است که به بدن یاری می نماید تا انرژی و گلبول قرمز فراوری کند. اگرچه مطالعات روی موش ها نشان داده است که ویتامین B 5 می تواند در برگرداندن رنگدانه خز ها موثر باشد، هیچ مطالعه بالینی در خصوص انسان وجود ندارد. با این حال مصرف توامان اسید پانتوتنیک و اسید فولیک ممکن است بتواند سفیدی مو ها را معکوس کند. منابع غذایی غنی از ویتامین B 5 شامل ماهی، جگر گاو و ماست هستند.

ویتامین B 6

ویتامین B 6 برای متابولیسم و تقویت سیستم ایمنی مهم است. کمبود ویتامین B 6 باعث بروز علائمی مانند خشکی مو، ترک لب و خستگی می گردد. می توانید ویتامین B 6 را از مواد غذایی مختلف از جمله ماهی، مرغ و سیب زمینی و بعضی میوه ها دریافت کنید.

ویتامین B 7

ویتامین B 7 (بیوتین) در افزایش ضخامت و استحکام مو ها نقش دارد. بعلاوه تحقیقات نشان می دهند که کمبود بیوتین ممکن است در سفید شدن زودرس مو نقش داشته باشد. مصرف بیوتین می تواند به درمان سفیدی مو یاری کند.

ویتامین B 9

ویتامین B 9 (فولات یا اسید فولیک) به بدن در متابولیسم اسید های آمینه یاری می نماید. بعلاوه برای عملکرد های متابولیکی و DNA مهم است. کمبود ویتامین B 9 ممکن است موجب تغییرات رنگدانه مو، پوست و ناخن گردد. مواد غذایی غنی از فولات شامل لوبیا، مارچوبه، سبزیجات با برگ سبز و مرکبات هستند.

ویتامین B 12

کمبود ویتامین B 12 یکی از شایع ترین علل سفیدی زودرس مو است. کمبود ویتامین B 12 اغلب همزمان با کمبود اسید فولیک و بیوتین در افرادی با سفیدی مو دیده می گردد. ویتامین B 12 یکی دیگر از مواد مغذی است که برای متابولیسم، فراوری DNA و سطوح کافی انرژی لازم است. با مصرف مواد غذایی مانند گوشت، محصولات لبنی و غلات غنی شده، می توانید مقادیر کافی ویتامین B 12 دریافت نمایید.

ویتامین D

محققان دریافته اند که افرادی که از سفیدی زودرس مو رنج می برند، مستعد ابتلا به کمبود ویتامین D هستند. این یافته نشان می دهد که این ماده مغذی در فراوری ملانین در فولیکول های مو نیز اثر دارد. شما می توانید ویتامین D را به وسیله تغذیه و یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید تامین نمایید.

روی

روی (زینک) یک ماده معدنی است که مسئول محافظت از سلول ها و DNA در برابر مهاجمان است. بعلاوه به بدن در ساخت پروتئین یاری می نماید. کمبود روی ممکن است بر سلامت مو ها اثر بگذارد. این ماده معدنی در لوبیا، غلات کامل و گوشت قرمز موجود است. مصرف روی می تواند به درمان سفیدی مو یاری کند.

روغن ماهی

یک مطالعه نشان داد که شرکت نمایندگان با موی سفید، سطح کلسترول بیشتری داشتند. مصرف مکمل های روغن ماهی به طور بالقوه می تواند یکی از راه های برطرف این مشکل باشد.

مصرف مکمل غذایی

اگر به مقدار کافی از مواد مغذی فوق در رژیم غذایی خود دریافت نمی کنید، مصرف یک یا چند مکمل می تواند یاری نماینده باشد. با مصرف این مواد مغذی می توان اطمینان حاصل کرد که فولیکول های مو همان طور که باید رنگدانه فراوری می نمایند.

تغییر شیوه زندگی

سیگار برای سلامتی مضر است و ممکن است به سفید شدن زودرس مو به ویژه قبل از 30 سالگی منجر گردد. ممکن است بین استرس و سفید شدن زودرس مو ها ارتباط وجود داشته باشد؛ بنابراین مدیریت بهتر استرس می تواند برای درمان سفیدی مو موثر باشد.

منبع: پوراطب

منبع: فرارو

به "با این مکمل ها از سفیدی مو پیشگیری کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این مکمل ها از سفیدی مو پیشگیری کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید