اشتراک گذاری و پیاده سازی ایده های برتر

به گزارش وبلاگ تالار پذیرایی، شهردار تهران گفت: تحول چهارم در حوزه فناوری باید رقم بخورد و شهر را بر مدار نیاز شهروندان بر پایه فناوری تبدیل به یک شهر هوشمند کند.

اشتراک گذاری و پیاده سازی ایده های برتر

علیرضا زاکانی در اختتامیه اولین رویداد ایده پردازی تهران 1404 که در سالن همایش های برج میلاد برگزار گشت، اظهار کرد: 235 سال پیش که تهران مرکز کشور شد، جمعیت این شهر متفاوت از شرایط امروز بود و مسائل و معضلات شهر نیز تفاوت اساسی با شرایط امروز داشت.

وی با بیان اینکه وقتی شهرها بزرگ می شوند و نام کلان شهر بر آنها نهاده می شود و جمعیت آنها روز به روز بیشتر می شود، مسائل اداره آنها نیز به صورت نمایی افرایش پیدا می کند، اضافه کرد: حل مسائل یک شهر یک میلیونی با یک شهر دو میلیونی فرق دارد و در این شرایط میزان مسائل دوبرابر نمی شود بلکه به شکل قابل توجهی شدت می گیرد.

زاکانی با اشاره به اینکه تهران 9 میلیون و 600 هزار ساکن 24 ساعته دارد و بیش از 13 میلیون نفر در روز از محیط شهر استفاده می کنند، به طوری که این شهر از یک بر هم انباشتگی از مسائل در رنج است، ادامه داد: اثرات مسائل و راه چاره های آن مسائل متعددی که از نظر مردم ترافیک، آلودگی هوا و بد مسکنی و بی مسکنی به عنوان مهمترین آنها اعلام شده است؛ در کلان شهری با مختصات تهران، در سایر شهرهای ایران و فرای مرزها خودش را نشان می دهد. بنابراین رفع این مسائل چیزی جز تحول را نمی طلبد و نمی توان به صورت عادی و متداول شهر را اداره کرد چرا که باعث کهنه شدن مسائل می شود که ماحصلی جز رنج و عدم آسایش و آرامش شهروندان در پی نخواهد داشت.

شهردار تهران با بیان اینکه در شهر تهران تحول در 4 حوزه را پی می گیریم، اضافه کرد: نخست تحول درون زاد؛ برای اینکه شهرداری را از یک سطح نهاد خدمتگزاری صرف به یک رتبه بالا در جایگاه نهاد اجتماعی خدمتگزار مردم برسانیم؛ در کنار آن توجه به کالبد شهر کنیم تا از مسائل این شهر از ترافیک و آلودگی هوا و مسائل مسکن و سایر مسائل فارغ شویم و برای این کار نیازمند تحولی هستیم که بر اساس آن نوسازی شهری را بر محور حمل و نقل عمومی تشدید کنیم و با استفاده از ظرفیت های این کار عمده مسائل شهر را در وجوه کالبدی و سخت پشت سر بگذاریم.

وی مطرح نمود: همچنین در بعد سوم در نوع زیست و زندگی نیازمند تحول هستیم که ماحصل آن برای ما یک شهروند الگو را ارائه کند؛ شهروندی که با مشارکت و مسئولیت پذیری خود این آینده ایده آل را رقم می زند.

زاکانی با اشاره به اینکه تحول چهارم در حوزه فناوری باید رقم بخورد و شهر را بر مدار نیاز شهروندان بر پایه فناوری تبدیل به یک شهر هوشمند کند، گفت: در مجموع برگزاری اساس این تحولات در پی شهرداری ای الگو، شهر الگو، شهروند الگو و شهر هوشمند هستیم.

شهردار تهران یادآور شد: وقتی اهداف، مسائل، افق ایده آل آینده و عبور از مسائل را مشاهده می کنیم، در می یابیم که باید با استفاده از میانبرها و ایجاد شرایط مناسب در نزدیک ترین زمان به آن نقطه ایده آل برسیم که این جهت بر مدار مدیریت مشارکتی است و از طریق مشارکت با مردم، نخبگان، نهادهای علمی و همه ظرفیت های مدنی و رسمی کشور محقق می شود.به طوری که باید با تکیه بر مردم بتوانیم شهر خودمان را بسازیم.

وی با اشاره به اینکه اولین رویداد ایده پردازی حاصل یک حرکت پنج ماهه است که نتیجه آن را به نظاره می نشینیم، گفت: خشنودیم و با افتخار بیان می کنیم که این جهت با یک اعتقاد و امیدی آغاز شده و تجربه گران سنگی است که برای همه کشور مفید است.

زاکانی شرح داد: بستری فراهم شد که بتوانیم با ایده های خلاقانه همکاران خود در مدیریت شهری، فرهیختگان و اندیشمندان شهر و کشور و نوجوانان و جوانانمان جهت میان بری برای عبور از مسائل و رفع نابسامانی ها و رسیدن به تحول مطلوب چهارگانه مان داشته باشیم.

وی ادامه داد: بنابراین امیدواریم با برنامه ریزی اجرا شده این رویدادها به صورت مستمر، منطقی و مشخص ادامه پیدا کند تا ما را به یک چشمه سار و جریان زلال اندیشه و ایده وصل کند.

زاکانی در سرانجام گفت: نتیجه این رویداد به جد مورد حمایت ما قرار می گیرد. در این رویداد، اولین محصول ایده ها است که با همه کلانشهرها به اشتراک می گذاریم، دومین محصول شناخت ایده پردازان و انسان های فرهیخته است تا زمینه جذب آنها را در مدیریت شهری فراهم کنیم و سومین محصول پیاده سازی این ایده هاست تا زمینه رشد جامعه را فراهم کند.

در سرانجام این مراسم ایده های برتر معرفی و از صاحبان آن تقدیر شد.

وبلاگ تالار پذیرایی اجتماعی شهری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "اشتراک گذاری و پیاده سازی ایده های برتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتراک گذاری و پیاده سازی ایده های برتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید