کدام مسیر برای سفر از تهران به تبریز مناسب است؟

به گزارش وبلاگ تالار پذیرایی، در این مطلب قصد داریم با هم به انتخاب مناسب ترین مسیر برای رفتن از تهران به تبریز بپردازیم. قطعا می دانید که مسیرهای زیادی برای سفر از یک شهر به شهر دیگر وجود دارد. از سفر زمینی گرفته که شامل اتوبوس و قطار و ماشین شخصی است تا سفر هوایی با هواپیما. در برنامه ریزی برای سفر نیز همواره یک سوال اساسی وجود دارد و آن این است که تا مقصد چقدر راه است؟ به هرحال باید بدانید که چه زمانی راه بیفتید، چه زمانی برسید و این میان چه کار بکنید.

کدام مسیر برای سفر از تهران به تبریز مناسب است؟

اگر قرار است به آذربایجان سفر کنید یا از آن بگذرید، حتما واجب است که در خصوص فاصله تهران تا تبریز یا بالعکس (فاصله تبریز تا تهران) بدانید. در ادامه با ما همراه باشید تا مزایا و مدت زمان هر یک از این روش ها را در حد فاصل تهران تا تبریز آنالیز کنیم.

موقعیت جغرافیایی شهر تبریز

آذربایجان شرقی از استان های بزرگ و پرجمعیت کشور به شمار می آید که در شمال غرب کشور واقع شده است. مساحت این استان 45491 کیلومتر مربع است که حدود 8/2 درصد از مساحت کل کشور را شامل می گردد. شهر تبریز در غرب استان آذربایجان شرقی و جنوب شرق جلگه تبریز قرار گرفته است و از سمت شمال به کوه های پکه چین و عون بن علی، از طرف شمال شرقی تبریز به کوه های گوزنی و بابا باغی منتهی می گردد. بعلاوه این شهر از سمت شرق به گردنه خاتمه و از طرف جنوب به دامنه های رشته کوه سهند محدود شده است.

آب و هوای تبریز

تبریز از شمال، جنوب و شرق به سمت جبال کوهستانی و از غرب به دشت های هموار و صحرایی دشت تبریز و شوره زارهای تلخه رود منتهی است. این موقعیت خاص منجر شده شهر تبریز به شکل یک جلگه کوهستانی-صحرایی در بیاید. با توجه به موقعیت طبیعی و جغرافیایی تبریز، این شهر از سردترین شهرهای ایران به شمار می رود که آب و هوای سرد و خشک کوهستانی دارند.

میانگین دما در فروردین 5/10 درجه سانتی گراد، در تیر (گرم ترین ماه سال) 4/25 درجه سانتی گراد، در ماه مهر 1/14 درجه و در دی (سردترین ماه سال) 5/2- درجه سانتی گراد است. با این اوصاف برترین زمان سفر به تبریز از نظر شرایط جوی، فصل تابستان است؛ آب و هوای تبریز در تابستان بسیار خنک و دلپذیر است، ولی در زمستان هوای شهر تبریز بسیار سرد و یخبندان است. البته ممکن است شما علاقه به فصول سرد داشته باشید. در آن صورت زمستان تبریز نیز می تواند برای شما مجذوب کننده باشد.

فاصله تهران تا تبریز

تبریز از مهم ترین و تماشای ترین شهرهای کشورمان است. تبریز علاوه بر جایگاه ویژه خود در حوزه های مالی، هنری و صنعتی، پیشینه فرهنگی و تاریخی بسیار غنی نیز دارد. شهر تبریز از باستانی ترین شهرهای ایران به شمار میرود که در طول تاریخ اتفاق های تلخ و شیرین زیادی را تجربه نموده است. تبریز در گذر زمان به واسطه حوادث متعددی چون بلایای طبیعی (زلزله) و حمله اشغالگران (اشغال به وسیله بیگانگان) با خاک یکسان شده است و مجدد مورد بازسازی قرار گرفته است.

تبریز طویل المدت ترین مرکز تاریخی کشور بوده و اوج شکوه و قدرت آن در زمان حکومت ایلخانان بوده است؛ در مدت زمان حکمرانی سلسله ایلخانی، تبریز مرکز قلمرویی پهناور (از سمت رود نیل در شمال شرق آفریقا تا آمودریا در آسیای مرکزی) و با صلابت بوده است. سفر از تهران به تبریز، یکی از برترین گزینه های تعطیلات، گردش و سرگرمی برای شما خواهد بود. با سفر به تبریز می توانید از جاذبه های متعدد گردشگری این شهر زیبا تماشا بکنید.

در فاصله بین تهران تا تبریز نیز شهرهایی وجود دارند که به نوبه خود، مکان های ارزشمندی برای توقف به شمار می روند. سفر جاده ای، برترین گزینه برای رفتن به تبریز و تماشا جاذبه های بین راهی آن محسوب می گردد.

البته پیشنهاد می کنیم بعد از مطالعه این مطلب درباره فاصله تهران تا تبریز، کمی هم در خصوص جاهای تماشای تبریز مطالعه کنید تا برنامه دقیق تری داشته باشید. بعلاوه در هر فصلی از سال که به تبریز سفر می کنید از شرایط آب و هوا آگاه باشید تا امکانات لازم با خود به همراه ببرید.

فاصله تهران تا تبریز با ماشین شخصی و اتوبوس

فاصله تهران تا تبریز 630 کیلومتر است. اگر قصد دارید به صورت زمینی به تبریز سفرکنید بین 7 تا 8 ساعت بعد به تبریز می رسید. در ادامه سه مسیر زمینی سفر از تهران به تبریز آورده شده است:

مسیر اول

اولین گزینه برای حرکت به سمت تبریز این است که وارد اتوبان تهران-کرج شوید. سپس مسیرتان را به سمت قزوین ادامه بدهید. می توانید مسیر خودتان را طولانی تر کنید و از شهرهای بین تهران و تبریز هم بازدید کنید. فاصله بین تهران تا قزوین 162 کیلومتر است که حدود دو ساعت زمان می برد. پیشنهاد می کنم اگر تجهیزات و امکانات لازم را به همراه دارید از جاده قدیم به قزوین بروید. چند ساعتی را در این شهر توقف کنید و از برج ناقوس، کاخ چهل ستون و سعد السلطنه نیز بازدید کنید.

یکی از شهرهای بسیار قدیمی در کشورمان از دیرباز تا به الان که در هر دوره ای از تاریخ، نقش مهم و حیاتی داشته است، شهر قزوین است. شهر سرسبز و بسیار زیبای قزوین، به قدری مجذوب کننده و بزرگ است که مقصد افراد زیادی چه ایرانی و چه گردشگران خارجی در ایام مختلف سال است. بعلاوه به دلیل فاصله نسبتا کم این شهر با تهران، سالانه افراد زیادی از مرکز راهی این شهر می شوند. در ادامه به سمت اتوبان قزوین-زنجان حرکت کنید. فاصله بین قزوین-زنجان 178 کیلومتر است. تماشا بازار بزرگ زنجان را نیز نباید فراموش کنید. این بازار از خیابان سعدی تا خیابان اصغریه ادامه دار است. بعد از مسیر زنجان-تبریز به انتهای مسیر یعنی شهر زیبای تبریز خواهید رسید.

مسیر دوم

مسیر دوم عبور از جاده های خوش آب و هوای شمال است. فاصله بین تهران-رشت حدودا شش ساعت است. از تهران به گچسر بروید. از گچسر مسیر پر پیچ و خم شمال را آغاز بکنید و از جاده چالوس-تنکابن-رامسر-رودسر-لاهیجان عبور بکنید تا به رشت برسید. در ادامه باید از رشت به اردبیل بروید. چند روزی را می توانید در دریاچه شورابیل و پل معلق مشکین شهر بگردید و در کل از جاهای تماشای اردبیل لذت ببرید.

مسیر سوم

مسیر آخر برای رفتن به تبریز فاصله تهران تا تبریز را طولانی تر می نماید. این مسیر حدودا 8 ساعت طول می کشد و از میان شهر همدان می گذرد. از این مسیر شما می توانید یک روز را در روستای ورکانه سپری کنید. مزه نان محلی را با پنیر محلی بچشید. روستای ورکانه از شمال شرقی به کوه سردره، از غرب به روستای سیمین، از جنوب غربی به کوه سرخ بلاغ، از شرق به کوه قره داغ و از جنوب و جنوب شرقی به دره بارانی و دره قشلاق محدود می گردد و از مقاصد گردشگری و جاهای تماشای همدان محسوب می گردد. سنگ، سنگ لاشه، سنگ مالون، خشت و آجر انواع مصالح متعارف ساختمانی در ابنیه روستای ورکانه است و عنصر سنگ به عنوان اصلی ترین مصالح در ابنیه روستای ورکانه بیش از هر چیز به چشم می خورد.

به نظر می رسد کاربرد سنگ در روستا به دلیل فراوانی این عنصر در روستا و سختی و مقاومت آن در برابر تغییرات جوی و بعلاوه کمبود آجر و خشت در منطقه است. البته گفتنی است که این موضوع در معماری ایران در بسیاری از مکان ها وجود دارد یعنی از مصالح بوم آورد در ساخت بناها استفاده می گردد.

در روستای ورکانه همدان که به عنوان نگین گردشگری روستایی این استان معروفیت یافته است، سنگ های لاشه تمام کوچه های آن را احاطه نموده اند و زیر نورهای موضعی به رنگ قهوه ای سوخته در می آیند. تابش نور خورشید به سنگ ها و بازتاب نور خورشید از روی سطح سنگ ها و مواد و مصالح ساخته شده اش باعث درخشندگی زیبایی در سطح کلی روستا می گردد و در کوچه پس کوچه های روستا زیبایی خاصی را ایجاد می نماید. پس از تماشای این منظره ها زیبا، از قزوین و زنجان عبور کنید، در نهایت به تبریز برسید.

فاصله تهران تا تبریز با قطار

سفرکردن با قطار در کنار هزینه پایین، ایمنی بیشتری نیز دارد و لذت تماشا منظره ها طبیعی از پنجره قطار حس و حال سفر را قشنگ تر می نماید. مهم ترین نکته این است که شما در حال رانندگی نیستید و خسته به مقصد نمی رسید. برای سفر به تبریز با قطار کافیست به راه آهن غرب که با مرکز شهر فاصله زیادی ندارد بروید. قطار در این ایستگاه ها توقف دارد.

کرج

قزوین

تاکستان

خرم دره

زنجان

میانه

خراسانک

مراغه

عجب شیر

آذرشهر

تبریز

قطارها بسته به درجه ای که دارند در هزینه و مدت زمان سفر متفاوتند و امکانات و خدمات متفاوت تری را به مسافران ارائه می دهند. فاصله تهران تا تبریز با قطار معمولی حدود 11 تا 12 ساعت و با قطارهای سریع السیر 6 ساعت است. اگر قصد سفر به تبریز با قطار را دارید حتما پاوربانک، بالشت بادی طبی، آب کافی و لباس گرم به همراه داشته باشید. هنگام سفر با قطار قوانین عمومی مانند سیگار نکشیدن، استفاده درست از سرویس بهداشتی و بلند صحبت نکردن در کوپه و واگن را نیز رعایت کنید.

فاصله تهران تا تبریز با هواپیما

فاصله هوایی تهران تا تبریز 528 کیلومتر است. سفر هوایی به تبریز از فرودگاه مهرآباد آغاز می گردد و حدود یک ساعت و چند دقیقه بعد در فرودگاه بین المللی مدنی به خاتمه می رسد. پیش از پرواز حتما در خصوص اشیای ممنوعه در کابین هواپیما مطالعه کنید تا به مسئله ای نخورید. وزن مجاز وسایلی که می توانید به داخل کابین ببرید بین 7 تا 8 کیلوگرم است.

از آن جایی که مقصد تبریز است، می دانید که هوای این شهر سرد است. در طول سفر لباس گرم همراه خود داشته باشید. رعایت کردن قوانین عمومی، سفر را برای ما و همسفرانمان راحت تر می نماید؛ لذا در رعایت این قوانین کوشا باشید. بعلاوه گفتنی است که در سفر با هواپیما فاصله بین تهران تبریز کوتاه تر می گردد و سفر کوتاه تری خواهید داشت.

برترین مسیر برای سفر از تهران به تبریز کدام است؟

فاصله بین تهران تا تبریز حدودا 687 کیلومتر است. پیمودن این فاصله با خودرو حدودا شش ساعت و 40 دقیقه و با اتوبوس هشت ساعت زمان می برد. در آغاز سفر خود، ابتدا باید از تهران وارد بزرگراه شیخ فضل الله بشوید و این مسیر را تا رسیدن به اتوبان تهران-کرج ادامه بدهید. با عبور از این اتوبان، به شهر قزوین خواهید رسید. این بار با عبور از اتوبان قزوین-زنجان، خاتمه وارد بزرگراه زنجان-تبریز می شوید و در نهایت به شهر زیبای تبریز خواهید رسید.

شما می توانید بین راه با گذر از هر یک از شهرهای قزوین و زنجان، چند ساعت توقف کنید و از مکان های تماشای این شهرها نیز بازدید بکنید. البته اگر هدف شما سفر مستقیم از تهران به تبریز است و برنامه ای برای گردش بین راهی ندارید، می توانید با هواپیما این مسیر را طی بکنید. سفر با هواپیما هزینه بیشتری دارد اما در عرض یک ساعت و چند دقیقه شما را به مقصدتان خواهد رساند.

بلیط های هواپیمایی تهران-تبریز در هفت روز هفته در دسترس شما قرار دارند. در واقع مسیر هوایی بین تهران و تبریز، از پرترددترین مسیرهای هوایی در کشور است. سفر با قطار نیز یکی دیگر از گزینه های انتخابی شما محسوب می گردد. البته این مسافت با قطار می تواند بین 11 تا 12 ساعت طول بکشد. پیشنهاد ما برای سفر از تهران به تبریز در فصول گرم نیمه اول سال، سفر با اتوبوس است. در این صورت هم هزینه هایتان کاهش پیدا می نماید و هم خودروی شخصی تان دچار استهلاک نمی گردد. در نیمه دوم سال که هوا سردتر است، سفر با قطار یا هواپیما توصیه می گردد. اما در نهایت همه چیز بستگی به سلیقه شخصی و هدف شما از سفر دارد.

سفرمارکت

منبع: گردشبان

به "کدام مسیر برای سفر از تهران به تبریز مناسب است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام مسیر برای سفر از تهران به تبریز مناسب است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید