آرامستان های ایرانیان در داغستان روسیه

به گزارش وبلاگ تالار پذیرایی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی با شناسایی آرامستان هایی به نام ایرانیان در جمهوری داغستان روسیه، در پژوهشی از چگونگی تشکیل این آرامستان ها سخن گفت.

آرامستان های ایرانیان در داغستان روسیه

به گزارش وبلاگ تالار پذیرایی، مرتضی رضوانفر عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی در این باره نوشته است: در جمهوری داغستان روسیه چندین آرامستان به نام ایرانیان در شهرهای خاسایورت، قیزلار، ماخاچکالا و ... وجود دارد. این آرامستان ها به صدها هزار ایرانی مربوط است، که در نیمه دوم قرن 19 میلادی به دلیل مسائل مالی در ایران و نیاز روسیه به نیروی کار، به منطقۀ قفقاز جنوبی (گرجستان، ارمنستان، جمهوری آذربایجان) و قفقاز شمالی (داغستان، چچن، اوستیا و ...) مهاجرت کردند.

براساس این پژوهش انجام شده، بسیاری از سنگ مزارها به منطقه ها آذری نشین ایران مربوط است و علی رغم مسائل معیشتی در ایران و ظلم برخی حکام، اما بیشتر سنگ ها تأکید بر کلماتی همچون ایرانی، نام شهر، نام روستا، همچنین استفاده از نماد شیر و خورشید همراه با شمشیر ذوالفقار (پرچم آن دوره تاریخی) دارد.

آرامستان شهر ماخاچکالا، مرکز جمهوری داغستان، از جمله مکان هایی است که بسیار سالم مانده و سنگ هایی با نام شهرهای تبریز، اردبیل، سراب، خامنه، خلخال، زنجان و همچنین همدان، قزوین و کرمانشاه دارد.

رضوانفر در این پژوهش به این نکته اشاره داشته است که بسیاری از نوادگان مهاجران پس از آزادی از حکومت شوروی، با روستاهای خود در ایران مرتبط شده و اقوام خود را یافته اند.

منبع: دنیای سفر

به "آرامستان های ایرانیان در داغستان روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرامستان های ایرانیان در داغستان روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید