5 نکته موثر در مقابله با جت لگ

به گزارش وبلاگ تالار پذیرایی، مقابله با جت لگ یکی از مهم ترین واکنش های مسافران پس از سفر به نقاط دور است. با 5 راه چاره ساده اما موثر می توانید به راحتی با این مشکل کنار بیایید.

5 نکته موثر در مقابله با جت لگ

سفرهای بین المللی جسم و روح آدم را گیج می نمایند. حالت تهوع، خستگی، و گیجی باعث می گردد زمان لازم برای گشتن در یک کشور تازه را نداشته باشیم. پس برترین راهکار برای روبرو شدن با جت لگ یا پرواززدگی چیست؟ معمول ترین تاثیرات جت لگ خستگی، سوءهاضمه، مسائل روده، از دست دادن اشتها و کاهش عملکرد فکری و جسمی است. این حالت زمانی اتفاق می افتد که ریتم شبانه روزی ما (ساعت بیولوژیکی ما که به ما می گوید چه موقع بخوابیم، بیدار شویم و غذا بخوریم) با ساعت منطقه جغرافیایی تازه هماهنگ نباشد. از آنجا که به سرعت نمی توان خود را هماهنگ کرد، ما چند ترفند به شما یاد می دهیم تا شرایط را برای شما راحت تر، و تاثیر جت لگ را کمتر کند. روزنامه نگار و پرفروش ترین نویسنده نیویورک تایمز، مکس لوگاور (Max Lugavere) برترین راه ها را در اختیار ما قرار می دهد.

1. جسم و فکر خود را با خورشید هماهنگ کنید

برترین راه برای تنظیم ساعت شبانه روزی، قرار گرفتن در معرض نور است. سفر به شرق سخت تر از سفر به غرب است، زیرا در شرق روزها کوتاه تر و در غرب روزها بلندتر است، و این بدان معنا است که ریتم شبانه روزی شما باید کوشش بیشتری برای هماهنگی بکند. لوگاور می گوید:

هر زمان که به مقصدم می رسیم و همچنان خورشید می درخشد، بیرون می روم و بدون عینک آفتابی به آسمان نگاه می کنم. البته به طور مستقیم به خورشید نگاه نمی کنم بلکه به نقطه ای از آسمان خیره می شوم. روز بعد، به محض اینکه بیدار شوم دوباره همین کار را انجام می دهم. نور یاری می نماید تا دوره 24 ساعته بدن را سریع تر با شرایط تازه وفق دهید.

2. میزان کمی ملاتونین بخورید

ملاتونین یک نوع هورمون است که به مغز شما زمان خوابیدن را اعلام می نماید. مصرف کمی از آن، بین سه تا پنج میلی گرم، سی دقیقه پیش از خوابیدن، می تواند ساعت بدن شما را تغییر دهد.

3. غذا خوردن را برنامه ریزی کنید

لوگاور از خوردن غذاهای هواپیما خودداری می نماید زیرا پر از روغن و افزودنی ها است. او بعلاوه هنگام پرواز قهوه نمی نوشد، درعوض آب بدن را در سطح مناسب نگه می دارد. او می گوید:

من از خوردن غذا و کافئین طی پروازهای بلند خودداری می کنم (اما آب بسیاری می نوشم)، درعوض صبح روز بعد که به مقصد برسم یک وعده غذای حسابی خود را مهمان می کنم.

4. دوش آب سرد بگیرید

لوگاور قوانین خود را برای صبح و عصر (در مقصد) دارد:

گرفتن دوش آب سرد می تواند باعث تحریک هورمون ها و واکنش آن ها درست مانند واکنشی که قبلا به بیدار شدن داشتند گردد. دوش آب سرد شما را به روال عادی برمی گرداند. من همواره این کار را انجام می دهم و زمانی که خسته هستم، آب سرد باعث می گردد فکرم آنلاین گردد.

لوگاور پیشنهاد می دهد که عصرها تهویه هوا را کم کنید و یک حمام یا دوش آب گرم بگیرید. او می گوید:

وارد شدن به یک اتاق یا فضای خنک تر باعث خواب آلودگی می گردد.

5. طوری برنامه ریزی کنید که عصر به مقصد برسید

نکته اصلی در خرید بلیت هواپیما دقت در زمان رسیدن به مقصد است. سعی کنید غروب به مقصد مورد نظر برسید، زیرا با این کار به احتمال زیاد خیلی زود می خوابید و سرحال بیدار می شوید. لازم است که ساعت خود را با ساعت مقصد یکی کنید. چند روز پیش از سفر ساعت خواب و خوراک خود را نزدیک به ساعت مقصد تنظیم کنید.

منبع: کجارو / lonelyplanet

به "5 نکته موثر در مقابله با جت لگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 نکته موثر در مقابله با جت لگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید