25 مورد از فواید پیاده روی برای سلامت روح و جسم

به گزارش وبلاگ تالار پذیرایی، خبرنگاران | سرویس سلامت - فواید پیاده روی کدام اند؟ آیا می دانستید پیاده روی از بهترین و کم هزینه ترین روش های بهبود سلامت جسمی و روحی است؟ در این مقاله به تعدادی از فواید پیاده روی اشاره می کنیم و در خاتمه به مسائلی همچون عضلات درگیر در حین پیاده روی و مضرات پیاده روی زیاد می پردازیم.

25 مورد از فواید پیاده روی برای سلامت روح و جسم

درباره پیاده روی

آیا می دانستید پیاده روی یکی از بهترین و ساده ترین راه ها برای ایجاد سبک زندگی سالم است؟ پیاده روی با تاثیرات فراوانی که بر بدن و روحیه افراد می گذارد، نقش بسیار مهم و تأثیر گذاری در سلامت افراد دارد. اطلاع از فواید پیاده روی و مسائل مربوط به آن به ما یاری می نماید با شیوه صحیحی پیاده روی کنیم و از فواید آن بهره مند شویم. در ادامه به فواید پیاده روی برای سلامت جسمی و روحی افراد اشاره خواهیم کرد.

فواید پیاده روی

1. کاهش وزن

کاهش وزن از اولین نتایج یک دوره منظم پیاده روی است. دانشمندان آمریکایی در طی تحقیقات خود بر گروه افرادی که به صورت منظم هر روزه برنامه پیاده روی داشته اند دریافته اند که پیاده روی تأثیر مستقیم بر وزن افراد دارد. افرادی که تحت این تحقیقات و آنالیز های پزشکی بوده اند بعد از 8 هفته تا حدود 3 کیلوگرم کاهش وزن داشته اند. پیاده روی برای کاهش وزن را می توانید از مقصد های نزدیک محل زندگی تان آغاز کنید.

2. بهبود سلامت قلب

قلب، این عضو حیاتی و تأثیر گذار در سلامت فردی به شدت تحت تأثیر پیاده روی است و پیاده روی به سلامت آن یاری می نماید. طبق نتایج تحقیقات پزشکی زنان و مردان 65 سال به بالایی که در هفته حداقل 4 ساعت پیاده روی داشته اند در سنین میانسالی و پیری از خطر ابتلا به بیماری های قلبی -عروقی به دور هستند و ریسک ابتلا به این بیماری ها برای این افراد کمتر است.

3. تنظیم فشار خون

طبق گفته های پزشکان روزانه 10000 قدم پیاده روی برای بدن اهمیت بسیاری دارد. در آنالیز های آماری افرادی که به مدت 12 هفته هر روز 10000 قدم پیاده روی داشته اند کاهش چشم گیری در فشار خون خود مشاهده نموده اند. حتی اگر 10000 قدم پیاده روی برای شما امکان پذیر نیست در نظر داشته باشید با روزانه 60 دقیقه پیاده روی می توانید فشار خون خود را کنترل و تنظیم کنید.

4. پیاده روی دشمن سرطان

پیاده روی به صورت قطعی برای مقابله با سرطان مفید است. پیاده روی منظم هم خطر ابتلا به سرطان را کم می نماید و هم برای افرادی که مبتلا به این بیماری هستند و تحت درمان هستند کارساز است. از جمله فواید پیاده روی کاهش تاثیرات منفی شیمی درمانی است. سرطان سینه نیز یکی از انواع سرطان هاست که پیاده روی شانس ابتلا به آن را بسیار کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید : علت و علائم سرطان سینه در زنان و مردان + روش صحیح معاینه پستان

5. بهبود سیستم گردش خون

باور کنید یا نه پیاده روی به هوش شما نیز اضافه می نماید! چطور؟ خوب است بدانید پیاده روی باعث می گردد گردش خون شما در شرایط بهتری انجام گردد و نتیجه آن هم تأمین اکسیژن و گلوکز کافی برای مغز است. این تأمین اکسیژن و انرژی فعالیت و عملکرد مغزتان را افزایش می دهد. فعالیت پویا و مؤثر سلول های مغزی در گرو تأمین انرژی و اکسیژن است. پس پیاده روی با بهبود سیستم گردش خون شما را باهوش تر هم می نماید!

6. پیاده روی و خطر دیابت

سبک زندگی بدون تحرک بستر مناسبی برای افزایش خطر ابتلا به بیماری دیابت است. این بیماری که بسیار هم در میان گروه های سنی مختلف شایع شده، با پیاده روی میانه خوبی ندارد. یکی از فواید پیاده روی کاهش و تنظیم قند خون است. کنترل قند خون با پیاده روی منظم از بروز دیابت نوع دو جلوگیری می نماید.

7. استخوان بندی قوی تر با پیاده روی

استخوان های بدن همزمان با پیرتر شدن شما ضعیف تر می شوند. با این حال خبر خوب این است که می توان با پیاده روی منظم این فرایند را کندتر کرد. پیاده روی از بروز بیماری هایی همچون پوکی استخوان و کاهش تراکم استخوان جلوگیری می نماید و باعث می گردد استخوان های شما در برابر شکستن مقاوم تر شوند. از طرفی دیگر استخوان بندی قوی تر به حالت کلی بدن و حفظ تعادل یاری می نماید.

بیشتر بخوانید : عوامل موثر بر پوکی استخوان و منابع غذایی کلسیم و فسفر

8. تقویت عضلات با پیاده روی

در هنگام پیاده روی عضلات بسیار زیادی در بدن درگیر خواهند شد. این فعالیت های عضلات اگر به صورت منظم و هرروزه و با روش های صحیح انجام شوند به تقویت بافت های عضلاتی یاری می نمایند. عضلات پا و کمر با پیاده روی منظم قوی تر می شوند و این تفاوت ها کاملاً مشهود و عینی است.

9. برای هضم غذا قدم بردارید

اختلال در سیستم گوارش بدن منشأ درد ها و بیماری های بسیار خطرناک است. از لازم ترین مراقبت های فردی، مراقبت از سیستم گوارش است. همزمان با اهمیت بخشیدن به خوراک و نوشیدنی سالم در وعده های غذایی مختلف، باید یک برنامه منظم پیاده روی تدارک ببینید. پیاده روی به یاری سیستم گوارش بدن می آید و در هضم غذا به معده یاری می نماید.

10. پیاده روی کنید تا از قلم نیاندازید!

آلزایمر یک اختلال مشکل زا و دردسر ساز است که بیشتر با فراموشی کوتاه مدت و بلند مدت برای افراد شناخته شده است. از جمله فواید پیاده روی منظم جلوگیری از بروز بیماری آلزایمر است. پیاده روی به تقویت حافظه یاری می نماید.

بیشتر بخوانید : علائم آلزایمر چیست و چگونه می توان از آن پیشگیری کرد؟

11. نفس های عمیق تر

ظرفیت ریه ها با پیاده روی افزایش پیدا می نماید. زمانی که پیاده روی می کنید اکسیژن بیشتری وارد ریه هایتان می گردد. این تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن که در پیاده روی افزایش پیدا می نماید به افزایش گنجایش ریه ها یاری می نماید.

12. بیشتر عمر کنید

یک مطالعه آماری که بر روی 17000 نفر از فارغ التحصیلان دانشگاه هاروارد اجرا شده است نشان می دهد دانشجویانی که هر روز حداقل 30 دقیقه پیاده روی نموده اند، بیشتر از افرادی که این عادت را نداشته اند عمر نموده اند. بعضی بر این باورند که تاثیرات پیاده روی بر طول عمر و فاکتور های تأثیر گذار در طول عمر ثابت شده هستند.

13. ویتامین دی فراوری کنید

پیاده روی در صبح فرصت فوق العاده مناسبی برای دریافت ویتامین D به شمار می آید. اهمیت ویتامین D انکار ناپذیر است و پیاده روی باعث می گردد با هر روز در معرض نور خورشید قرار بگیرید و میزان ویتامین D. کافی برای سلامتی بدن را دریافت کنید.

14. زندگی آرام با پیاده روی

فواید پیاده روی فقط محدود به فواید فیزیکی نمی شوند. پیاده روی منظم باعث می گردد هورمون های استرس زا کمتر ترشح شوند و در نتیجه پس از مدتی فشار استرسی کمتری را حس خواهید کرد. استرس می تواند در انجام کار های روزمره اختلال ایجاد کند.

15. رنگ و رو بگیرید

حالات روحی افراد بر شرایط سلامت بدنی آن ها تأثیر می گذارد. این تأثیر به صورت برعکس نیز صدق می نماید. حتماً شنیده اید که عقل سالم در بدن سالم است؟ از طرفی دیگر شادابی روحی در شرایط بدنی ما نیز دخیل خواهد بود. پیاده روی با بهبود فعالیت بخش های مختلف بدن شادی و حس خوب روحی را نیز به همراه می آورد. منتظر باشید اطرافیان به شما بگویند: رنگ و رو گرفتی!

16. تقویت حافظه

دانشمندان ژاپنی بر این باورند که پیاده روی منظم و اصولی در تقویت حافظه افراد نقش مهمی دارد. پیاده روی و فعالیت فیزیکی باعث می گردد سایز هیپوکمپوس در مغز انسان افزایش پیدا کند و این به یادگیری و حافظه افراد یاری خواهد نمود.

17. پیاده روی و خلاقیت

زمانی که در حال پیاده روی هستید نگرانی جلسات کاری و وظایف شغلی و نگرانی های کمتر مهم از ذهن شما بیرون می رود. آرامش اعصاب و آسودگی ذهنی از جمله فواید پیاده روی هستند. این آسودگی به مغز شما این فرصت را می دهد که در آرامش بیشتری تحلیل کند و راهبرد های جدیدی خلق کند. این نوع تفکر منظم تر و طبقه بندی شده در نتیجه به خلاقیت ختم می گردد.

18. کاهش درد مفاصل

درد های مربوط به مفاصل از جمله شایع ترین درد ها در میان افراد هستند. سبک زندگی کم تحرک از علت های این دردهاست. مطالعات متعددی نشان می دهند حداقل 5 کیلومتر پیاده روی هفتگی می توانند از بروز آرتروز نیز جلوگیری نمایند. جالب است بدانید با پیاده روی عضلات اطراف مفاصل تقویت می شوند و در نتیجه مفاصل استخوانی تحت پوشش و ساپورت عضلات قرار می گیرند.

19. تقویت سیستم ایمنی بدن

شاید حتی به ذهن ما هم خطور نکند، اما خوب است بدانید یک آنالیز مطالعاتی بر روی 1000 زن و مرد نشان می دهد که افرادی که حداقل 20 دقیقه در روز و 5 روز از هفته را پیاده روی نموده اند 43 درصد روز های بیماری کمتری از دیگر افراد داشته اند. افراد دیگر یا یک روز در هفته پیاده روی می نموده اند یا اصلاً برنامه ورزشی نداشته اند. دوره ها بیماری افرادی که پیاده روی منظم و اصولی داشته اند نیز کوتاه تر از گروه دوم بوده است. این نشان دهنده نقش مهم پیاده روی بر دستگاه ایمنی بدن است.

20. فکر کردن سالم

هر فردی نیازمند زمانی برای فکر کردن درباره اتفاقات روزمره زندگی و تصمیماتش است. فکر کردن در حالی که مشغول انجام کار های دیگر هستید از کیفیت تفکرتان کم می نماید. پیاده روی یک فرصت طلایی برای فکر کردن و تحلیل کردن زندگی است. در طول مدتی که پیاده روی می کنید خودتان هستید و خودتان و از لحاظ بدنی در شرایط پایدار و مناسبی قرار گرفته اید. از جمله فواید پیاده روی این است که به شما فرصت فکر کردن عمیق و مثبت اندیشی می دهد.

21. آلرژی بی آلرژی

روز های بهار و تابستان برای بسیاری از افراد مشکل ساز هستند. اگر آلرژی فصلی داشته باشید حتماً به این فکر نموده اید که ای کاش می شد تا رسیدن فصل سرما و تمام شدن آلرژی خانه می ماندیم و از شر عطسه و آبریزش بینی خلاص می شدیم. خوب است بدانید طبق نتایج مطالعات دانشمندان، پیاده روی منظم و دویدن حتی 15 دقیقه در روز تا حد چشم گیری از آلرژی افراد و حساسیت آن ها می کاهد. خارش، عطسه، آبریزش در افرادی که پیاده روی می نمایند کمتر است.

22. افزایش متابولیسم بدن با پیاده روی

متابولیسم بدن فرایند های بیوشیمیایی و فیزیولوژیکی بدن انسان است. نام دیگر متابولیسم سوخت و ساز بدن است. پیاده روی به شدت سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و این یکی از بهترین فواید پیاده روی برای بدن انسان است.

بیشتر بخوانید : 10 ماده غذایی موثر برای افزایش سوخت و ساز بدن

23. پیاده روی کنید، پول ذخیره کنید

پیاده روی برای رسیدن به مقاصد روزانه بخشی از یک سبک زندگی سالم است. اما این سالم بودن فقط به سلامت بدن و ذهن انسان مربوط نیست. با پیاده روی های کوتاه روزانه می توانید مبلغ قابل توجهی را ذخیره کنید. این هزینه برای خودرو شخصی، سوخت یا هزینه های جابه جایی است و از طرفی دیگر به کاهش ترافیک شهری و محیط زیست نیز یاری می نماید.

24. پیاده روی بهتر از کرِم عمل می نماید

پیاده روی و ورزش را اکسیر جوانی می دانند! تحقیقات نشان می دهند افرادی که برنامه منظم پیاده روی دارند در ظاهر جوان تر به نظر می رسند. این خبر خوبی است برای افرادی که علاقه ای به استفاده از کرم های شیمیایی و گران قیمت محافظت از پوست ندارند.

25. خوب بخوابید

خواب خوب به اندازه تغذیه خوب برای بدن حیاتی و مهم است. از جمله تاثیرات پیاده روی بر بدن این است کیفیت خواب بیشتر می گردد و می توانید یک خواب عمیق و انرژی بخش را تجربه کنید. کمبود خواب و بی خوابی از عارضه های دامن گیر این روزهاست و راه کار های غیراستاندارد مانند مواد مخدر و قرص های مضر و شیمیایی از جلمه رقبای پیاده روی هستند.

بیشتر بخوانید : 10 ماده غذایی موثر برای افزایش سوخت و ساز بدن

پیاده روی کدام قسمت از بدن را لاغر می نماید؟

این سؤال برای افرادی که برای لاغری سراغ پیاده روی می فرایند اهمیت بسیاری دارد. پیاده روی عضلات بسیار زیادی را در بدن درگیر فعالیت می نماید. این فعالیت و حرکت ها همگی باعث چربی سوزی و لاغر شدن بخش های مختلف بدن می شوند. نکته بسیار مهم در این باره این است که چربی سوزی و سوزاندن کالری اگرچه باعث لاغر شدن کل اندام بدن می گردد، اما این تنها در صورتی تحقق پیدا می نماید که پیاده روی به صورت اصولی و به روش صحیح انجام گردد.

عضلات درگیر در حین پیاده روی کدام اند؟

در ابتدا باید گفت: پیاده روی به تنهایی عضلات بالا تنه افراد را زیاد درگیر نمی نماید و برای مشاهده نتیجه در بالاتنه باید حرکت های دیگری همراه پیاده روی انجام دهید. از جمله عضلاتی که در حین پیاده روی درگیر می شوند می توان به عضلات شکمی و مرکزی بدن، عضلات همسترینگ (ناحیه پشت استخوان ران)، باسن، ساق پا و عضلات چهار سر ران اشاره نمود.

یک ساعت پیاده روی چقدر کالری می سوزاند؟

پاسخ این سؤال به فاکتور های مختلفی بستگی دارد، اما در کل یک فردی که حدوداً 70 کیلوگرم وزن دارد می تواند با 30 دقیقه پیاده روی آهسته حدود 60 کالری بسوزاند. این عدد در یک ساعت تبدیل 120 کالری و در دو ساعت پیاده روی با سرعت آهسته حدود 220 کالری می گردد.

مضرات پیاده روی زیاد چیست؟

بدیهی است که پیاده روی در کنار تمام فوایدی که می تواند برای بدن داشته باشد اگر از حد متوسط بیشتر گردد ضررات زیادی دارد. کشستگی استخوان کف پا، آسیب دیدگی تاندون پا، ورم پا، تاول و آسیب های مربوط به ساق پا از اولین مضرات پیاده روی پیش از حد است. در صورتی که به هر علتی متوجه این آسیب ها در بدن خود شدید در اولین فرصت با مراجعه به پزشک علت را جویا شوید.

کلام آخر

در انتها می توان نتیجه گرفت پیاده روی از بهترین روش های بهبود سلامت فیزیکی و ذهنی است و نه تنها هزینه ای ندارد بلکه از بعضی از هزینه های زندگی نیز می کاهد. فواید پیاده روی فقط برای افرادی است که این کار را به صورت اصولی انجام می دهند و روش صحیح برای قدم بداشتن انتخاب می نمایند. نظر شما درباره فواید پیاده روی چیست؟ از تجربیات خود از پیاده روی منظم در بخش ارسال نظرات برای ما و دیگر مخاطبان وبلاگ تالار پذیرایی بنویسید.

منبع: setare.com

به "25 مورد از فواید پیاده روی برای سلامت روح و جسم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "25 مورد از فواید پیاده روی برای سلامت روح و جسم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید