کشف یک تکه نان 8600 ساله در محله باستانی چاتال هویوک

به گزارش وبلاگ تالار پذیرایی، ایسنا/ براساس آخرین اخبار بدست آمده، کشف یک تکه نان 8600 ساله در محله باستانی چاتال هویوک صورت گرفت.

کشف یک تکه نان 8600 ساله در محله باستانی چاتال هویوک

باستان شناسان در منطقه کومرا در قونیه، جایی که تقریباً هشت هزار نفر در دوره نوسنگی با هم زندگی می کردند، ساختاری شبیه اجاق گاز در منطقه ای به نام فضای 66 کشف کردند که مشخصه آن خانه های خشتی با سقف های به هم پیوسته از بالاست.

در نزدیکی این تنور که به شدت آسیب دیده بود، یک شی ء به اندازه کف دست یافت شده که حاوی دانه های گندم، جو و نخود است که احتمالاً برای غذا استفاده می شده است.

تجزیه و تحلیل های اجرا شده در مرکز تحقیقات و کاربرد علم و فناوری دانشگاه نجم الدین اربکان در قونیه نشان داد که باقیمانده اسفنجی شناسایی شده به عنوان نان مخمر به 6 هزار و 600 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد.

علی اوموت ترکجان، رئیس گروه کاوش در دانشگاه آنادولو به خبرگزاری آناتولی (AA) گفت که علم باستان شناسی اغلب سازه ها، بناها و آثار تاریخی را به فکر می آورد. او به ظهور باستان شناسی غذا در باستان شناسی مدرن اشاره کرد و بر اهمیت آناتولی به ویژه منطقه تاریخی چاتال هویوک تأکید کرد.

رئیس گروه کاوش در دانشگاه آنادولو همچنین گفت: با مستندات دقیق، شی ء کوچک، گرد و اسفنجی موجود در گوشه اجاق گاز را به عنوان نان شناسایی کردیم. خاک رس نازکی که چوب و نان را پوشانده است، به همه بقایای ارگانیک اجازه می دهد دوام بیاورند. تست های رادیوکربن در مرکز تحقیقات مرمره نیز نشان می کند که نمونه ما می تواند به حدود 6 هزار و 600 سال قبل از میلاد برگردد.

ترکجان با اشاره به اینکه اولین نمونه های نان خمیر شده در مصر یافت شده است، اظهار کرد: این یافته در چاتال هویوک را میتوان قدیمی ترین نان جهان دانست. با توجه به مشاهدات، تجزیه و تحلیل ها و تاریخ گذاری، قدمت این بقایای ارگانیک را تقریبا 8600 سال تخمین می زنیم. این یک نسخه مینیاتوری از یک قرص نان است که در اجاق پخته نشده است بلکه تخمیر شده و نشاسته ها را حفظ کرده است. چنین نمونه ای تا کنون وجود نداشته است. منطقه چاتال هویوک همیشه مرکز بسیاری از اولین ها بوده است و حتی در سالهای اولیه حفاری نخستین منسوجات جهان در اینجا یافت شد.

صالح کاواک، مدرس دانشگاه غازیانتپ از مشارکت خود در تجزیه و تحلیل و ارزیابی کشف این نان دوره نوسنگی ابراز هیجان کرد و گفت که این مهیج ترین مطالعه در باستان شناسی گیاهی تا به امروز است که هنگام بررسی بقایای گیاهی در آزمایشگاه، از این کشف ارگانیک مطلع شده اند.

منبع: همگردی

به "کشف یک تکه نان 8600 ساله در محله باستانی چاتال هویوک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک تکه نان 8600 ساله در محله باستانی چاتال هویوک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید