کدام حس از حواس پنجگانه را هنگام مرگ از دست می دهیم؟

به گزارش وبلاگ تالار پذیرایی، این به این علت است که تحقیقات نشان می دهد شنوایی افراد در حال مرگ همچنان کار می نماید و به این معناست که حتی اگر بدن فرد در حال مرگ جوابگو نباشد، مغز او به ثبت آخرین صدا هایی که می شنود ادامه می دهد.

کدام حس از حواس پنجگانه را هنگام مرگ از دست می دهیم؟

بر اساس تحقیقات، شنوایی آخرین حسی است که افراد در حال مرگ از دست می دهند. دانشمندان دریافتند که مغز به ثبت آخرین صدا هایی که فرد می شنود ادامه می دهد، حتی اگر بدنش واکنشی به آن نشان ندهد.

پزشکان معمولا به خانواده های بیماران نزدیک به مرگ می گویند با آن ها صحبت نمایند و اگر حرف آرامش بخشی دارند برایشان زمزمه نمایند. این به این علت است که تحقیقات نشان می دهد شنوایی افراد در حال مرگ همچنان کار می نماید و به این معناست که حتی اگر بدن فرد در حال مرگ جوابگو نباشد، مغز او به ثبت آخرین صدا هایی که می شنود ادامه می دهد.

مطالعه ای که در ژوئن 2020 منتشر شد نشان داد که مغز بیمارانِ در حال مرگ فعال در مراقبت های تسکینی همچنان در پاسخ به صدا ها فعالیت هایی را ثبت می نماید.

محققان فعالیت مغزی 17 بیمار تحت کنترل، هشت بیمار آسایشگاهی جوابگو و پنج بیمار آسایشگاهی را که جوابگو نبودند آنالیز کردند. به هر بیمار دو نوع آهنگ با پنج نت ارائه شد که یک نسخه از آن تنها پنج نت تکراری داشت، در حالی که آهنگ یا الگوی دیگری متفاوت بود. از بیماران سالم و جوابگو خواسته شد تا تعداد آهنگ هایی را که در آن الگو ها تغییر نموده بشمارند.

دانشمندان دریافتند که الگو های فعالیت مغز در افراد غیرجوابگو مشابه بیماران سالم است و این نشان می دهد که افراد هنگام مرگ همچنان قدرت شنوایی دارند و به دنباله ای از محرک های شنیداری ساده پاسخ عصبی می دهند.

لارنس وارد نویسنده ارشد این مطالعه و استاد دانشگاه بریتیش کلمبیا می گوید: چیزی که می دانیم این است که سیستم شنوایی بعضی از این بیماران به شیوه ای نزدیک به حالت نرمال عمل می نماید.

با وجود درک این موضوع که شنوایی آخرین حسی است که هنگام مرگ از دست می دهیم، دانشمندان می گویند تعیین نیست که آیا بیماران واقعا آنچه را می شنوند پس از ثبت درک می نمایند یا خیر. وارد می گوید: این احتمال وجود دارد که بعضی از فرآیند های شناختی آن ها با وجود عدم توانایی در جوابگویی همچنان فعال باشد. چیزی که هنوز نمی دانیم این است که آن ها این کلمات را می فهمند و با آن ها تسکین می یابند یا خیر.

منبع: روزیاتو

منبع: فرادید

به "کدام حس از حواس پنجگانه را هنگام مرگ از دست می دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام حس از حواس پنجگانه را هنگام مرگ از دست می دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید