گریه نوزاد چه زمانی کاهش می یابد؟

به گزارش وبلاگ تالار پذیرایی، پژوهشگران دانمارکی، دو مدل ریاضی ابداع نموده اند که ایده های کنونی مربوط به کاهش گریه نوزاد را به چالش می کشند.

گریه نوزاد چه زمانی کاهش می یابد؟

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، اگر پدر و مادری هستید که در خصوص توقف گریه نوزاد خود در گوگل جستجو می کنید، یک پژوهش تازه می تواند به شما پاسخ دهد.

بسیاری از بازدیدنمایندگان گوگل، شما را به یک پژوهش قدیمی ارجاع می دهند که نتیجه می گیرد گریه نوزادان معمولا در حدود 6 هفتگی به اوج خود می رسد، پس از آن به صورت قابل توجهی کاهش می یابد و پس از سه ماه در سطح پایینی ثابت می گردد.

والدین ممکن است با مراجعه به این فرایند که معمولا با عنوان منحنی گریه شناخته می گردد، انتظار داشته باشند که نوزاد پس از اوج ابتدایی گریه، با شدت کمتری گریه کند. با وجود این، یک پژوهش تازه که در دانمارک صورت گرفته است، الگوی منحنی گریه را با ادغام داده های به دست آمده از 17 کشور گوناگون به چالش می کشد.

کریستین پارسونز (Christine Parsons)، پژوهشگر بخش پزشکی بالینی دانشگاه آرهوس (Aarhus University) دانمارک، گفت: ما دو مدل ریاضی ابداع نموده ایم که داده های موجود را به طور منطقی نشان می دهند. هیچ کدام از آن ها نشان نمی دهند که مدت زمان گریه پس از پنج هفته به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. در حالی که این همان چیزی است که در نمودار هایی که به والدین ارائه می شوند، وجود دارد. داده های موجود نشان می دهند که گریه همچنان بخش مهمی از کارنامه بسیاری از نوزادان پس از 6 ماهگی است.

کاربرد گسترده منحنی گریه

پژوهشگران در این پروژه، داده هایی را از 57 مقاله پژوهشی در سراسر دنیا جمع آوری نموده اند که والدین در آنها، میزان گریه نوزادان خود را طی روز ثبت نموده اند.

الگوی عادی گریه در منحنی گریه که والدین اغلب به آن مراجعه می نمایند، براساس یک پژوهش آمریکایی در سال 1962 ارائه شده است که تنها بر 12 هفته نخست زندگی نوزاد تمرکز دارد.

آرنو کوئنتین ورملت (Arnault-Quentin Vermillet)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: این نموداری است که اغلب به والدین تازه ارائه می گردد. اگر عبارت گریه نوزاد را در گوگل جستجو کنید، تصاویر زیادی از این نمودار خاص خواهید دید. ما باور داریم که مدل سازی همه داده های موجود، کار جالبی خواهد بود و قصد داریم آزمایش کنیم که آیا این داده ها با منحنی گریه اصلی سازگار هستند یا خیر.

یک روش مهم برای پزشکان

گریه یکی از نخستین راه های ارتباطی است که نوزادان برای جلب توجه والدین خود از آن استفاده می نمایند. رشد شناختی و عاطفی نوزاد زمانی تحریک می گردد که والدین به سیگنال های کودک، واکنش مناسبی نشان دهند.

اگر والدین تازه نگران گریه بیش از میزان نوزاد خود باشند، اغلب از سیستم مراقبت های بهداشتی یاری می گیرند. به گفته پارسونز، به همین علت مهم است که هم متخصصان مراقبت های بهداشتی و هم والدین، درک درست و دقیقی از الگو های عادی گریه نوزادان داشته باشند.

وی اضافه نمود: این موضوع مخصوصا برای پزشکان مهم است؛ زیرا وظیفه آن ها یاری کردن، حمایت کردن و برآوردن انتظارات والدین نگران است. مهم است که پزشکان داده های به روزی را در خصوص گریه طبیعی نوزاد داشته باشند تا بتوانند به برترین شکل از والدین تازه حمایت نمایند.

تنوع الگو های گریه

یک تعریف پرکاربرد برای گریه بیش از میزان، زمانی است که نوزاد بیش از سه ساعت در روز و بیش از سه روز در هفته گریه کند. در 6 هفته نخست پس از تولد، گریه بیش از میزان بین 17 تا 25 درصد از نوزادان تخمین زده شده است.

پژوهشگران دانشگاه آرهوس، دو مدل تازه را برای الگوی گریه نوزاد طراحی نموده اند. یکی از آنها، اوج گریه نوزاد را پس از چهار هفته نشان می دهد. مدل دوم نشان می دهد که نوزادان در هفته های نخست، زیاد و در سطح ثابتی گریه می نمایند و پس از آن، سطح پایین می آید. با وجود این، هیچ کدام از مدل ها کاهش شدید را نشان نمی دهند.

به گفته پارسونز، یکی دیگر از یافته های قابل توجه پژوهش حاضر این است که الگو های گریه در نوزادان کشور های مختلف چقدر متفاوت هستند. به عنوان نمونه، پارسونز اظهار داشت که داده های محدود کنونی نشان می دهند بچه ها کشور هایی مانند هند، مکزیک و کره جنوبی کمتر از بچه ها کشور های انگلیسی زبان مانند آمریکا، انگلستان و کانادا گریه می نمایند.

منبع: فرارو

به "گریه نوزاد چه زمانی کاهش می یابد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گریه نوزاد چه زمانی کاهش می یابد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید