چگونه بر اساس رنگ پوست لباس و آرایش خود را انتخاب کنید؟

به گزارش وبلاگ تالار پذیرایی، حتما تا به امروز این عبارت را شنیده اید که باید بر اساس رنگ پوست خود لباس، سبک آرایش و موارد دیگر استایل تان را انتخاب کنید. توجه به این عبارت اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا در صورتی که رنگ پوست و رنگ زمینه پوست با رنگ اجزای استایل هم خوانی داشته باشند زیبایی تیپ و استایل چندین برابر می گردد، اما در صورت انتخاب اشتباه ممکن است علی رغم استفاده از وسایل و لباس های شیک و زیبا ظاهر چندان جذابی نداشته باشید. در این مطلب قصد داریم به آنالیز نحوه انتخاب لوازم آرایش و لباس بر اساس رنگ پوست بپردازیم.

چگونه بر اساس رنگ پوست لباس و آرایش خود را انتخاب کنید؟

درباره رنگ پوست خود چه می دانید؟

رنگ پوست عامل مهم و تاثیرگذاری در ظاهر است. داشتن اطلاعات درباره اینکه چه رنگ هایی مناسب پوستمان هستند و چگونه باید از آن ها در استایل خود استفاده کنیم باعث می گردد تیپ و ظاهر بهتری داشته باشیم. اما سوالی که پیش می آید این است که چه رنگ آرایشی مناسب رنگ پوست شما است؟ در واقع انتخاب اشتباه محصولات آرایشی باعث می گردد مانند عروسک یا چهره نقاشی شده به نظر برسید. بنابراین با انتخاب صحیح وسایل آرایشی با توجه به رنگ پوست خود از این اشتباه اجتناب کنید. در ادامه نکته هایی را در رابطه با یاری به جلوگیری از انتخاب اشتباه لوام آرایشی معرفی نموده ایم.

انواع رنگ پوست و نحوه تشخیص آن

در ابتدا انواع رنگ های پوست را معرفی می کنیم. شش دسته بندی از انواع مختلف رنگ پوست وجود دارد که رنگ پوست همه افراد در یکی از این دسته ها قرار می گیرد.

1. پوست بسیار روشن

رنگ پوست این گروه پیش از اینکه در معرض تابش نور آفتاب قرار بگیرد کاملا سفید و روشن است. در این دسته رنگ چشمان افراد هم آبی روشن، طوسی روشن یا سبز روشن است. رنگ موی آن ها هم قرمز یا بلوند یا طلایی روشن است. این رنگ پوست هیچ گاه برنزه نشده و تنها پوسته پوسته می گردد.

2. پوست روشن

این رنگ پوست قبل از اینکه در معرض تابش آفتاب قرار بگیرد روشن است. در این دسته رنگ چشمان افراد آبی، طوسی و سبز بوده و رنگ طبیعی موهایشان بلوند یا طلایی است. این رنگ پوست هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب دچار لکه، سوختگی و پوسته پوسته شدن می گردد. احتمال برنزه شدن این دسته بسیار کم است.

3. پوست میانه

این رنگ پوست هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب به زردی می رود. رنگ چشمان این افراد قهوه ای روشن بوده و موهایشان بلوند تیره یا قهوه ای روشن است. این رنگ پوست با قرار گرفتن در معرض آفتاب گاهی اوقات برنزه می گردد اما فرد باید مواظب سوختن و لکه دار شدن پوستشان هم باشد.

4. پوست سبزه

رنگ پوست سبزه پیش از قرار گرفتن در معرض تابش آفتاب قهوه ای روشن است. رنگ مو و رنگ چشم این افراد به صورت طبیعی قهوه ای تیره بوده و به ندرت هنگام در معرض آفتاب قرار گرفتن لکه دار و دچار سوختگی می گردد.

5. پوست سبزه دارای لک

رنگ پوست این دسته قبل از قرار گرفتن در معرض تابش آفتاب قهوه ای نیره بوده و رنگ طبیعی چشم ها و موها قهوه ای تیره تا مشکی است. این رنگ پوست هیچ گاه در آفتاب لکه دار نمی گردد و بدون اینکه دچار سوختگی گردد برنزه می گردد.

6. پوست تیره

این رنگ پوست قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب قهوه ای تیره بوده و رنگ طبیعی مو و چشم افراد دارای آن قهوه ای تیره یا مشکی است. پوست تیره هیچ گاه در مقابل آفتاب دچار سوختگی یا لکه نشده و به آسانی برنزه می گردد.

 • راهنمای انتخاب برترین رنگ لاک نئونی بر اساس رنگ پوست شما

تشخیص انواع رنگ زمینه پوست

بعلاوه رنگ های زمینه مختلفی برای پوست وجود دارد. رنگ زمینه پوست چیزی نیست که در نگاه اول به آن توجه گردد اما نقش بسیار مهمی در ظاهر رنگ پوستمان ایفا می نماید. رنگ پوست ممکن است تغییر کند اما رنگ زمینه پوست همواره ثابت است. در ادامه انواع مختلف رنگ زمینه پوست و نحوه تشخیص آن را معرفی نموده ایم.

 • گرم؛ شامل رنگ های زمینه طلایی، زرد یا هلویی است.
 • خنثی؛ شامل ترکیبی از رنگ های زمینه گرم و سرد است.
 • سرد؛ شامل رنگ های زمینه صورتی، قرمز یا آبی است.
 • سبزه؛ این رنگ زمینه کمی رنگ زرد و تناژ طوسی-سبز دارد و به همین علت منحصر به فرد است.

تشخیص رنگ زمینه پوست از روی رگ ها

نکته قابل توجه و جالب این است که می توانید رنگ زمینه پوست خود را بر اساس رنگ رگ های خود تشخیص دهید. به این صورت که رگ های آبی نشان دهنده رنگ زمینه پوست سرد، رگ های سبز نشان دهنده رنگ زمینه پوست گرم و رگ های بنفش یا سبز روشن نشان دهنده رنگ زمینه پوست خنثی هستند.

انتخاب رنگ رژ لب بر اساس رنگ پوست

رژ لب یکی از اجزای اصلی آرایش است که تاثیر شگرفی بر زیبایی صورت دارد. اما تنوع بسیار زیاد رنگ های رژ لب انتخاب رنگ مناسب را کمی سخت می سازد. خبر خوب این است که می توانید رژ لب مناسب رنگ پوست خود را انتخاب کنید.

افرادی که رنگ پوست بسیار روشنی دارند اغلب احساس می نمایند رنگ پریده به نظر می رسند. بنابراین بهتر است از رژ لب های صورتی، نود یا مرجانی استفاده نمایند. علاوه بر این رنگ قرمز هم یکی از رنگ های مناسب برای رنگ پوست آن ها است.

برای افراد دارای رنگ پوست سبزه، رژ لب های بنفش، قرمز روشن و نارنجی مناسب هستند. بعلاوه رژ لب های مرجانی، صورتی تیره و قرمز تیره هم جلوه زیبایی را روی رنگ پوست های تیره به وجود می آورند.

 • راهنمای خرید رژ لب؛ برترین رنگ رژ لب برای رنگ پوست شما

انتخاب سایه چشم براساس رنگ پوست

در انتخاب سایه چشم باید رنگی که مکمل رنگ پوستتان باشد و بازتاب بهتری از رنگ چشمتان ایجاد کند را انتخاب کنید. افرادی که رنگ زمینه پوستشان گرم است می توانند از سایه چشم هایی به رنگ های سبز، قهوه ای، طلایی یا صورتی استفاده نمایند. برای پوست های با رنگ زمینه سرد سایه هایی به رنگ های آبی، نقره ای، صورتی و هلویی مناسب هستند. سایه های تیره برای افرادی که پوست تیره دارند مناسب تر هستند.

انتخاب رژگونه بر اساس رنگ پوست

رژگونه ای انتخاب کنید که مکمل رنگ زمینه پوستتان باشد. رژگونه برای برجسته سازی گونه ها استفاده می گردد بنابراین رژگونه صافی که رنگ آن با رنگ پوستتان هم خوانی داشته باشد را انتخاب کنید. افرادی که پوست تیره ای دارند و زمینه پوستشان سرد است باید از رژگونه هایی که طیف رنگی قرمز روشن دارند استفاده نمایند. علاوه بر این در صورتی که رنگ زمینه پوستشان سرد است بهتر است رژگونه های به رنگ های نارنجی-قهوه ای را به کار گیرند.

در صورتی که پوست سبزه ای دارید، رژگونه های قهوه ای و مسی انتخاب های مناسبی هستند. اگر رنگ پوست میانهی دارید باید از رنگ هلویی بهره ببرید. برای افرادی که رنگ پوست روشن و بلوند دارند، رنگ های صورتی یا سرخ مناسب هستند. در صورت داشتن پوست بلوند و رنگ زمینه پوست گرم رنگ های بژ را انتخاب کنید.

انتخاب زیورآلات و جواهرات بر اساس رنگ پوست

یکی از بزرگترین عوامل موثر بر چگونگی نمایش زیورآلات روی پوست، رنگ پوست است. اما تشخیص رنگ پوست چگونه می تواند به یافتن مناسب ترین نوع زیورآلات یاری کند؟ به علت اینکه بعضی رنگ های پوست با انواع خاصی از فلزات و جواهرات ظاهر بهتری را ایجاد می نمایند، تشخیص رنگ پوست می تواند به پیدا کردن برترین نوع جواهر برای فرد یاری کند.

جواهرات مناسب برای رنگ های مختلف پوست

افرادی که رنگ پوستشان سرد است باید جواهراتی به رنگ های روشن یا سفید مانند طلای سفید، پلاتین و نقره را انتخاب نمایند. جواهراتی به رنگ های زرد، رزگلد، مسی و برنزی برای افراد دارای رنگ پوست گرم مناسب بوده و در صورت داشتن رنگ پوست خنثی هر دو گزینه یعنی جواهرات زرد و سفید برایشان مناسب هستند.

رنگ های آبی روشن، سبز روشن و بنفش تیره روی پوست های دارای رنگ زمینه سرد عالی به نظر می رسد. بعلاوه طیف صورتی، آبی یخی و بنفش کمرنگ هم گزینه های فوق العاده ای هستند. برای رنگ پوست های گرم می توان از رنگ های یاقوتی، قرمز روشن یا زرد خیلی کمرنگ استفاده کرد. پوست های دارای رنگ زمینه خنثی هم می توانند از طوسی، سفید و سرمه ای استفاده نمایند.

استفاده از رنگ جواهرات یکی دیگر از راه های ساده برای تشخیص رنگ زمینه پوست است. برای این کار کافی است به سادگی جواهرات طلایی و نقره ای را امتحان نموده و ببینید کدام یک استایل بهتری را ایجاد می نمایند. در صورتی که متوجه شدید رنگ طلایی بهتر است رنگ زمینه پوستتان گرم و در صورتی که رنگ نقره ای را انتخاب بهتری یافتید رنگ زمینه پوستتان سرد است.

انتخاب رنگ مو و رنگ لباس بر اساس رنگ پوست

اکنون که با نحوه تشخیص رنگ پوست، رنگ زمینه پوست و نحوه انتخاب لوازم آرایش بر اساس آن ها آشنا شدیم، به آنالیز انتخاب رنگ مو و رنگ لباس مناسب رنگ پوست می پردازیم.

تناژ پوست سرد

در صورتی که رنگ زمینه پوستتان صورتی یا سرخ باشد تناژ پوستتان سرد است. این رنگ پوست اغلب به آسانی در معرض تابش آفتاب می سوزد و هیچ گاه برنزه نمی گردد. تناژ پوست های سرد اغلب رنگ زمینه های صورتی یا قرمز-آبی دارند.

برترین انتخاب برای افرادی که تناژ پوست سردی دارند اغلب پوشیدن لباس های آبی یا استفاده از لوازم آرایش با رنگ زمینه آبی است. رنگ های سبز روشن، بنفش تیره، صورتی، تناژ روشن و تیره آبی هم به خوبی با این گروه رنگ پوست ست می گردد.

تناژ پوست گرم

در صورتی که رنگ زمینه پوستتان طلایی است تناژ پوستتان گرم است. تناژهای پوست گرم اغلب یه سرعت برنزه شده و هیچ گاه نمی سوزند. رنگ پس زمینه این تناژ پوستی اغلب زرد یا زیتونی است. رنگ های سبز، قهوه ای، قرمز، نارنجی، هلویی، مرجانی و طلایی همخوانی بسیاری با این تناژ پوست دارند.

خیلی روشن

 • برترین رنگ موها برای این رنگ پوست شامل پلاتینی، بلوند نقره ای یا یخی، قرمز، بلوند خاکستری، طلایی و عسلی است.
 • برترین رنگ لباس برای این دسته شامل رنگ های خنثی، پاستلی و جواهری است.

رنگ های خیلی روشن یا خیلی تیره اغلب برای استفاده در استایل روزانه کمی تند به نظر می رسند. می توان تضاد ظریفی را با طیف تیره تر رنگ های خنثی و رنگ های جواهری ایجاد کرد.

روشن

 • برترین رنگ موها برای پوست روشن شامل قرمز، بلوند تیره، بلوند طلایی، قهوه ای روشن، شکلاتی و بلوند صورتی است.
 • برترین رنگ لباس برای این رنگ پوست شامل بنفش کمرنگ، سبز دریایی، سرخ، زرد ملایم، سبز نعنایی، مرجانی، عاجی و هلویی است.

میانه

 • برترین رنگ موها برای این رنگ پوست شامل قهوه ای طلایی، کاراملی و قهوه ای تیره است.
 • برترین رنگ لباس برای این گروه رنگ پوست شامل زیتونی، بنفش، خردلی، سبز، آبی سلطنتی و صورتی است.

افراد دارای رنگ پوست میانه می توانند رنگ های تیره تر و برجسته تر بپوشند.

سبزه

 • برترین رنگ موها برای این گروه شامل بلوند طلایی، قهوه ای طلایی، کاراملی و قهوه ای شکلاتی است.
 • برترین رنگ لباس برای این گروه شامل سبز، نارنجی، زیتونی، آبی، سرمه ای، صورتی، سبز روشن و قرمز است.

تیره

 • برترین رنگ موها برای این رنگ پوست شامل قهوه ای، مشکی پرکلاغی و بلوند عسلی (برای رنگ پوست گرم) است.
 • برترین رنگ لباس برای این رنگ پوست شامل رنگ های جواهری، گوجه ای، سفید، پرتقالی، صورتی، زرد و یاقوتی است.

این مطلب در تاریخ 1401/04/28 به وسیله مهسا حیدری به روزرسانی شده است.

منابع: Woman&Home, DopelyColors,، Atelier LAF Montreal

منبع: دیجی استایل

به "چگونه بر اساس رنگ پوست لباس و آرایش خود را انتخاب کنید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه بر اساس رنگ پوست لباس و آرایش خود را انتخاب کنید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید