جمشیدیه از خشونت و ضربه آن به اخلاق میگوید

به گزارش وبلاگ تالار پذیرایی، تهران (پانا) - جمشیدیه دومین تجربه بلند سینمایی یلدا جبلی است. فیلم اول این کارگردان داره صبح میشه در سی وسومین دوره فیلم فجر کاندیدای بهترین فیلم بخش هنر و تجربه شد و سال 93 در همین گروه به اکران رسید.

جمشیدیه از خشونت و ضربه آن به اخلاق میگوید

به گزارش ایران، جمشیدیه مضمونی اجتماعی دارد و به موضوع حساس و مهم خشونت های کلامی و عواقبت آن در جامعه می پردازد. جبلی با دستمایه قراردادن این موضوع، نشان می دهد که چگونه یک دعوای به ظاهر ساده خیابانی، فحش ها و بد و بیراهه هایی که این روزها از خیابان ها تا ورزشگاه ها تسری یافته می تواند عواقب جبران ناپدیزی داشته باشد و زندگی ها را به نابودی بکشاند. جمشیدیه فیلم پر بازیگری است. سارا بهرامی و حامد کمیلی پس از فیلم ایتالیا، ایتالیا این بار در قالب یک فیلم در ژانر حادثه ای در کنار هم نهاده شده اند. پانته آ پناهی ها به عنوان نقش مکمل زن بازی تأثیرگذاری در فیلم دارد. در کنار او سعید چنگیزیان، ستاره پسیانی و ندا جبرائیلی حضور دارند. از نکات جالب توجه حضور کیومرث پوراحمد و بهرام عظیمی در گروه بازیگران است. این فیلم که در بخش مسابقه سی وهفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت این روزها در پلتفرم های نماوا و فیلیمو به صورت آنلاین اکران می شود. به همین بهانه با یلدا جبلی (فیلمنامه نویس، کارگردان و تدوین گر) و فردین خلعتبری (آهنگساز، فیلمنامه نویس و طراح صحنه) درباره جمشیدیه به گفت وگو نشسته ایم.

چهار سال اختلاف بین فیلم اول و دوم تان نشان می دهد که برای رسیدن به فیلم دلخواهتان صبر نموده اید. کدام وجه قصه جمشیدیه شما را جذب کرد تا در فیلمنامه بپرورانید و جلوی دوربین ببرید؛ دو راهی برای گفتن یا نگفتن حقیقت، عواقب بی اخلاقی در جامعه و تعرض زبانی و خشونت، چرخش ناگهانی روایت یک اتفاق و ....

یلدا جبلی: بخشی از این فاصله چهارساله به این برمی شود که اول باید به قصه ای برسم که از همه نظر برایم جذاب باشد آنقدر که تمام هوش و حواسم درگیرش شود و در نگاه ایده آل تر تأثیر مثبتی هم در جهان اطرافم بگذارد و دیگر اینکه به هر حال جهت فیلمسازی سختی ها و موانع خاص خودش را دارد. چنانکه بعد از فیلم اولم قصد داشتم فیلم دیگری بسازم. فیلمنامه ای که خیلی دوستش داشتم و بیش تر از یک سال از عمرم را هم پایش گذاشتم اما در نهایت متأسفانه مجوز ساخت نگرفت. در خصوص جمشیدیه از میان جذابیت هایی که به آن اشاره کردید نتیجه بی اخلاقی در جامعه قطعاً مسأله ای است که ذهنم همواره درگیرش بوده و هست اینکه بی اخلاقی، سقوط ارزش ها و سست شدن یک جامعه از نظر فرهنگ چه بلایی می تواند بر سرش بیاورد. در کنار این چرخش ناگهان یک اتفاق هم برایم خیلی جذاب بود، اینکه یک حادثه براحتی می تواند شکل عوض کند اینکه بسیاری از اتفاق ها و تصمیمات ما انگار بر لبه تیغ حرکت می نمایند که هر لحظه هر کدام می تواند از طرفی به طرف دیگر کشیده شود و آن اتفاق و به دنبالش تأثیر آن بر زندگی ما کاملاً شکل عوض کند.

در سال های اخیر در سینمای ایران تعداد چشمگیری فیلم درباره خشونت، قتل و قصاص ساخته شده که نشان دهنده حساسیت و مسئولیت پذیری سینمای ایران است. مسلماً کار فیلمساز طرح مسأله است و یک فیلم اجتماعی قرار نیست راه حل نشان بدهد اما به عنوان یک علاقه مند به موضوعات اجتماعی به اعتقاد شما برای حذف تمام این چیزهایی که به گفته ترانه یک آدم عادی را به قاتل تبدیل می نماید، چه کار باید کرد؟

فردین خلعتبری: وظیفه ما این بود که طرح موضوع کنیم، اما برای یافتن راه حل باید سراغ جامعه شناسان و کسانی رفت که در حوزه روان شناسی اجتماعی کار نموده اند. برای این سؤال پاسخ آنها کارشناسانه و دقیق تر است.

جمشیدیه از تعرضی حرف می زند که ما شبانه روز در همه جا با آن روبرو هستیم. تعرض زبانی، هتاکی، فحاشی، ناسزا. اتفاقاتی ناخوشایند که از کوچه و خیابان و ورزشگاه های ورزشی حتی به شبکه های اجتماعی هم کشیده شده است. میزان صبر، مدارا و تحمل ما پایین است. به نظر می رسد ترانه با توجه به موقعیت خانوادگی و صندلی اجتماعی اش از تحمل و صبوری بیشتری برخوردار باشد. یا اینکه به اعتقاد شما میزان تحمل آدم ها ارتباط مستقیمی به این مؤلفه ها ندارد.

جبلی: اهمیت موضوع همین جاست. جایی خطر بیشتر احساس می شود که آدم هایی از جنس ترانه هم دیگر نمی توانند رفتاری موجه داشته باشند درواقع می شود گفت دیگر ظرفشان پر می شود. اتفاقاً این ور ماجرا ترسناک است. افرادی که ریشه فرهنگی و خانوادگی قوی و تربیتی درست با تمام شاخصه های مطلوب یک جامعه دارند قطعاً در روبروه با اتفاقاتی مشابه قصه جمشیدیه کوشش می نمایند شرایط را اصلاح نمایند و در جهت بهبود اوضاع حرکت نمایند یا حداقل به رفتار و فضایی که درست نیست دامن نزنند و سکوت نمایند، اما اگر این سکوت و رفتار موجه تأثیری نداشته باشد نمی شود توقع داشت، ادامه پیدا کند. متأسفانه وقتی کوشش برای اصلاح جواب ندهد و امیدی هم به بهبود نباشد، سکوت در برابر سقوط تبدیل به خشمی نهفته می شود که سر باز کردنش گاه می تواند ویرانی به دنبال داشته باشد.

خلعتبری: اتفاقاً در ناهنجاری های اجتماعی بیشترین آسیب را کسانی می بینند که متوجه آن هستند. هدف فیلم توجیه رفتار آدم هایی از جنس ترانه نیست. هیچ حقی به کسانی که به هر شکل به این ناهنجاری دامن می زنند، نمی دهد. فیلم به طرفین دعوا پرداخته است و اگر احیاناً جانبداری حس می شود به این خاطر است که ترانه بیشترین آسیب را در این ماجرا می بیند. جمشیدیه از خشونت و ضربه آن به اخلاق صحبت می نماید، حوادثی که هر روز تکرار می شود.

این انتقاد را می پذیرید که تک گویی های امیر و ترانه در دادگاه تحلیل این آسیب را به رخ کشیده و این صحنه ها را تبدیل به خطابه نموده است.

جبلی: دادگاه هایی که معمولاً در سینمای ایران دیده ایم مربوط به نوع دیگری از مجرمان است که با شخصیت قصه ما فاصله زیادی دارند، به همین دلیل ترانه و نوع ادبیاتش شاید متفاوت به نظر برسد. براساس تجربه متعددی که از حضور در دادگاه های مختلف داشتیم و همچنین با استناد به برخی از آثار سینمای جهان که من و فردین خلعتبری به اتفاق دنبال کردیم، به این نتیجه رسیدیم که آدمی مثل ترانه در دادگاه این چنین صحبت می نماید و می شود که قاضی در برابر خطابه شخصیتی از جنس ترانه واکنشی متفاوت نشان دهد که باعث طولانی شدن دفاعیات متهم شود.

خلعتبری: به طور طبیعی متنی که به عنوان عریضه برای دادگاه می نویسیم متفاوت از متن یک نامه است. باید از الفاظ رسمی استفاده کنیم. زبان دادرسی در ساحت دادگاه زبان رسمی است. کلمات و عبارات از حالت محاوره خارج می شود و ممکن است جنبه شعاری بگیرد. هر کسی بگوید من بی گناهم شعاری به نظر می رسد چون از خودش تعریف نموده اگر چه در محضر دادگاه این بی گناهی باید به اثبات برسد. وقتی جان آدمی به نتیجه محاکمه بستگی دارد و قاضی باید در خصوص زندگی متهم تصمیم بگیرد گاه متهم با اصرار بر معانی کلی و فلسفی کوشش می نماید خود را تبرئه کند. این شعار نیست اصرار منطقی و فلسفی است.

توجه به مفاهیمی مثل گناه، وجدان و نقش تقدیر در معین شرایط جرم در فیلم که از زبان بابک، دوست وکیل امیر بیان می شود، می توانست از نقاط قوت فیلم باشد، اما خیلی زودگذر از آن رد شده اید.

جبلی: قصه هایی از این جنس به شکل های مختلف می تواند روایت شود و از زوایای مختلف به آن نگاه شود. کارگردان یا فیلمنامه نویس دیگر شاید با تمرکز بر زاویه دید بابک به بخش هایی دیگر از این ماجرا بپردازد اما با منطق جهتی که ما برای روایت قصه جمشیدیه در نظر گرفته بودیم حضور بابک و دیدگاه هایی که دارد در همین حد و اندازه بود.

خلعتبری: به هر حال به این مفاهیم اشاره شده و اگر قرار بود بیش از آنچه هست به آن بپردازیم روی ریتم فیلم تأثیر می گذاشت.

در دو صحنه حرف های شخصیت ها ناتمام می ماند. یک جا ترانه در بازداشت پس از اولین ملاقات با همسرش به او می گوید: امیر دیشب... حرفش نیمه کاره می ماند و در صحنه دادگاه هم حرف های مادر خانواده.

جبلی: ممنون از این اشاره… البته بین این دو ناتمام ماندن تفاوت است از این جهت که یکی تصمیم کاراکتر قصه است و دیگری تصمیم فیلمساز. ترانه پس از اولین شب بازداشت روبه روی امیر نشسته است. زیر فشار ماجرایی که روی شانه های خودش و همسرش احساس می نماید می خواهد از شبی که پشت سر گذاشته حرف بزند اما انگار آن شب در توصیف نمی گنجد یا حداقل کاراکتری مثل ترانه نمی تواند به زبان بیاورد بنابراین حرف هایش ناتمام می ماند. ماجرای سکانس آخر و ناگفته های پروین جور دیگریست. حرف های او برخاسته از تار و پود روح و جان یک زن است؛ زنی که در طول قصه بخوبی او را شناخته ایم قرار است برای تغییر سرنوشت زن دیگری صحبت کند که از او هم به شناخت کاملی رسیده ایم، پس به نظر می رسد با شناخت کامل از این دو زن، ناگفته ماندن تأثیر بیشتری دارد… و به سلیقه شخصی من در روایت نزدیک تر بود. در کل من این ناگفته ها را در سینما دوست دارم. شاید اگر روایت قصه اجازه می داد در جاهایی بیشتر سراغ این دست ناگفته ها می رفتم.

چرخش ناگهانی تصمیم مادر و فشاری که به فرزندانش می آورد با رئالیست فیلم همخوان نیست. آیا این مادر زجر کشیده خود را مسئول مرگ شوهرش می داند و بر این اساس مایل به قصاص ترانه نیست؟

خلعتبری: از همان ملاقات اول، مادری را می بینیم که شخصیت آرامی دارد و در عین حال مبهوت است و با تردید به ماجرای مرگ شوهرش نگاه می نماید؛ شوهری که عاشقانه دوستش دارد. چرخش ناگهانی نیست چون از ابتدای قصه عکس العمل خاصی از او نمی بینیم، یک کندی در واکنش رفتاری او وجود دارد که صرفاً به خاطر شخصیتش نیست، بهت زدگی از ماجرایی است که بر سرشان آوار شده است. از همان صحنه اولین ملاقات با ترانه هم پول بدهی را با تردید قبول می نماید و بلافاصله می گوید ستار باید در این باره تصمیم بگیرد. در صحنه کلانتری هم مردد است در صورتی که وقتی دختر و پسرش ماجرا را می فهمند واکنش هیجانی نشان می دهند. او مادر است و نمی تواند مثل فرزندانش رفتار کند. اینجا خودش را مسئول می داند و در عین حال تردید دارد به نجات یا قصاص کسی که خودش اقرار نموده است.

کیومرث پوراحمد کارگردان و بهرام عظیمی انیمیشن ساز را به عنوان بازیگر می بینیم. چطور به این انتخاب ها رسیدید؟ انتخاب این دو صرفاً بواسطه تناسب نقش ها بود.

جبلی: در ذهن من آقای پوراحمد خیلی به کاراکتر پدر امیر نزدیک بود. جدای از این برایم مهم بود که با خودشان بار شخصیتی به قصه اضافه نمایند. برای نقش قاضی هم دوست داشتیم سراغ چهره ای برویم که پیشداوری درباره او و این که حکمش چه خواهد بود، وجود نداشته باشد. در عین حال نمی خواستیم چهره ای خنثی باشد بنابراین با اطمینان آقای بهرام عظیمی را برای این نقش انتخاب کردیم.

پس از فیلم داره صبح میشه در دومین تجربه همکاری با یلدا جبلی، کار طراحی صحنه را انجام داده اید. این همکاری بیشتر بر اساس شناخت از سلیقه ایشان و تسلط به فضای قصه و جزئیات آن به خاطر نگارش فیلمنامه است یا پیش از این هم طراحی صحنه را تجربه نموده اید؟

خلعتبری: اصولاً چیدمان را دوست دارم ولی در این فیلم احتیاج داشتیم که بسیاری از صحنه ها را از اول بسازیم. کلانتری، دادگاه و... آماده نبود و چون همه چیز باید ساخته می شد تجربه چالش برانگیزی بود. اگرچه در نهایت به هیچ وجه خودم را طراح صحنه نمی دانم به دلیل اینکه در سینما با طراح صحنه هایی رو به رو بودم که کارشان اعجاب انگیز است و به معنای واقعی طراحی صحنه انجام می دهند. کاری کردم که با نگاه کردن از روی دست آنها یا به پیروی از الگوهای رئالیستی و متداول بوده است. تمام کوشش من هم این بود که همه چیز رئالیستی و واقعی باشد. قضاوت درباره اینکه حاصل کار هم همین درآمده یا نه با مخاطب است اما من و دستیارانم تمام صحنه ها را با هم ساختیم و چیدیم.

همزمان با نوشتن فیلمنامه به موسیقی هم فکر می کردید؟

خلعتبری: موقع نوشتن فیلمنامه اصلاً به موسیقی فکر نمی کردم. بعد از ساخت فیلم، موسیقی را نوشتم و در ادامه تغییرات زیادی هم روی آن ایجاد شد تا رسید به آن چیزی که الان با آن روبرو هستیم. موسیقی فیلم هم دو ساحت دارد؛ یک موقعیت درونی و ذهنی کاراکترها و در برخی جاها هم متأثر از ریتم فیلم.

موسیقی حضور پررنگ و غالبی دارد. درک شما از فیلمنامه و طیف احساسی فیلم با کارگردان همسان بود یا برداشت خودتان را پررنگ دیدید.

خلعتبری: به هیچ وجه نمی خواستم با موسیقی بار عاطفی فیلم را تشدید کنم بجز سکانس بازپرسی. سعی کردم موسیقی سکانس ها را بیشتر به هم مرتبط کند. درباره نسبت موسیقی با فیلمنامه هم تصمیم نهایی با کارگردان است. واقعاً این گونه نبود که چون در نگارش فیلمنامه سهیم بودم بخواهم نظرم را تحمیل کنم. در واقع روال کار هیچ تفاوتی با دیگر تجربیاتم نداشت.

جنس بازی پانته آ پناهی ها انگ نقش است. یک بازی درونگرا که قابل ستایش است. راجع به این همکاری و تعاملی که برای درآمدن نقش ایجاد شد بگویید.

جبلی: پانته آ پناهی ها بازیگر درجه یکی است. تمام بازیگرانی که در جمشیدیه کنار ما بودند درجه یک هستند، با انرژی زیاد همراه شدند و کوشش کردند به بهترین شکل از شخصیت های فیلم برسند. چون به صورت معین از پانته آ پناهی ها نام بردید باید بگویم تمام کسانی که با او کار نموده اند اتفاق نظر دارند که او بازیگر خاص و ویژه ای است هم از نظر توانایی بازیگری و هم از لحاظ همراهی بی نظیر و بی دریغ با گروه. در همکاری با بازیگری با این ویژگی ها خیلی راحت می شود به تعریف درست و خلق یک شخصیت در قصه رسید.

چطور شد که با وجود مطلعی از عدم امنیت و مصونیت آثار در اکران آنلاین، به اکران فیلم تان در این موقعیت رضایت دادید. از شرایط اکران راضی هستید؟ چه پیشنهادی برای بهتر شدن شرایط اکران آنلاین دارید.

جبلی: خوشبختانه یا متأسفانه اکران آنلاین اتفاقی ناگزیر برای این ایام است. متأسفانه از این جهت که کرونا و تعطیلی سینماها این موقعیت را ایجاد نموده و خوشبختانه از این منظر که فرصتی تازه برای نمایش فیلم ایجاد شده است. به هر حال در شرایط موجود تنها گزینه ای که روی میز است و خیلی از فیلمسازها به آن فکر می نمایند اکران آنلاین است. ما هم مثل تمام فیلمسازان وسواس داشتیم که در زمان خوب و مناسب فیلم را اکران کنیم. از سال قبل برای اردیبهشت سال جاری برنامه ریزی کردیم و تا حدودی مقدمات کار هم انجام شد ولی با ظهور کرونا تمام معادلات به هم ریخت و جهت اکران به سمت آنلاین کشیده شد. اکران آنلاین در صورت عادی شدن شرایط هم یک احتیاج جدی برای سینمای ماست البته توقع فیلمسازها برای مصونیت آثارشان بیش از اینهاست. وقتی صاحبان آثار فیلم و سرمایه شان را به پلتفرم های نمایش آنلاین می سپارند در مقابل توقع دارند برای حفظ امنیت آن تدبیر شود. اگر قرار است اکران آنلاین در سینمای ایران جایی داشته باشد و حیاتش ادامه پیدا کند باید برای امنیت این فضا کوشید.

خلعتبری: در اکران آنلاین چند امتیاز سلب می شود. یکی از آنها محرومیت گروه فیلم از روبروه مستقیم با مخاطب است. اکران در سالن های سینما فرصتی برای عوامل می سازد تا با مردم فیلم را ببینند و بدون واسطه عکس العمل مخاطب را دریافت نمایند. در عین حال اکران آنلاین موقعیتی تازه برای سینمای ایران هم ایجاد نموده است. با اکران آنلاین رقابت برای به دست آوردن سالن سینما که رقابت شکوهمندی نیست و حرف و حدیث پشت آن بسیار است، کمتر خواهد شد. در آینده سینما در جهان به سمت اکران آنلاین گرایش بیشتری پیدا خواهد نمود و سینمای ما هم از این قاعده مستثنی نیست. حضور در سالن های سینما صرفاً به خاطر کیفیت پخش و امکانات فنی برای مخاطب جذاب خواهد بود و نه صرفاً فیلم دیدن به شکل گروهی. امیدوارم مردم به خرید بلیت برای تماشای فیلم در پلتفرم ها هم عادت نمایند و به جای دانلود و نسخه قاچاق، به شکل قانونی فیلم ها را ببینند. مطلع باشند که احترام آنها به حقوق صاحبان آثار باعث می شود بنیه سینما قوی شود، فیلم های بیشتری ساخته شود و آثار بهتری به دستشان برسد. سینما بدون مشارکت جدی مردم و مسئولیت پذیری آنها تحلیل می رود. با ایجاد امنیت در اکران آنلاین سینمای مستقل که سینمای فرهنگی تری است فضای عادلانه تری برای دیده شدن و فعالیت خواهد داشت.

تصویری از عصبیت زمانه ما

رضا صائمی

منتقد سینما

فارغ از اینکه جمشیدیه به کارگردانی یلدا جبلی از حیث سینمایی و مؤلفه های آن فیلم خوبی است یا نه از حیث انتخاب سوژه و مضمون، مماس با واقعیت جامعه امروز ماست. خشونت کلامی وخیابانی از جمله معضلات جامعه پرخاشگر ماست که آسیب های فردی و اجتماعی آن را در سال های اخیر با افزایش آمار جرم و جنایت، دعواهای خیابانی و خانوادگی می توان سنجید. جمشیدیه درامی اجتماعی است که از منظر جامعه شناختی و آسیب شناسی اجتماعی به سوژه خود پرداخته و آن را در یک درام خانوادگی-اجتماعی صورت بندی نموده است. یلدا جبلی پیش از این فیلم داره صبح میشه را ساخته بود که در گروه هنر و تجربه به نمایش درآمد و مورد توجه منتقدان سینما نهاده شد. جمشیدیه فیلمی شهری است درباره یک زن و شوهر جوان به اسم ترانه که در شب تولد امیر، با یک راننده تاکسی درگیری لفظی پیدا می نمایند. درگیری آنها بالا گرفته و پس از زدوخورد به خاتمه می رسد. ولی این ابتدای ماجراست؛ آنها خبردار می شوند که راننده تاکسی در همان روز درگیری از جهان رفته است. همین اتفاق این زوج جوان را وارد جهت پیچیده ای می نماید که هرچه در آن پیش می فرایند، امکان بازگشت کمتر می شود. یک آغاز کوبنده با تعلیقی هولناک که از همان ابتدا می تواند مخاطب را درگیر کند. این آغاز خوب گرچه در بسط میانی و خاتمه بندی از حیث دراماتیک جهت موفقی را طی نمی نماید و لکنت فراوانی دارد اما در بیان مضمون و اینکه مسأله ای مثل خشونت کلامی و نزاع خیابانی را- در اینجا در یک تاکسی به عنوان وسیله نقلیه عمومی رخ می دهد- به زبان سینما بیان نموده که می تواند به وجدان اخلاقی و اجتماعی مخاطب تلنگر بزند، قابل ستایش است؛ اینکه چطور یک عصبانیت و نزاع به ظاهر جزئی می تواند عواقب سنگین و غیرقابل جبرانی داشته باشد. چالش بین زوج جوان و خانواده راننده تاکسی مقتول امکانی برای بازنمایی تفاوت ها و تضادهای طبقاتی است گرچه به ایجاد تضاد دراماتیک برای بهره برداری سینمایی ختم نمی شود یا مثلاً اطلاعات کمی درباره خانواده چارک چی (راننده تاکسی) ارائه می شود. فیلم بیش از آنکه بر فرم و ساختار روایی خود تکیه کند تمرکز خود را پیرامون سویه های روانشناختی و جامعه شناسی ماجرا گذاشته و در پس سوژه به دنبال پیغام اخلاقی خود می شود. کوشش فیلمساز برای روایت روانشناختی قصه خوب است اما به دلیل همین ضعف های دراماتیکی شخصیت پردازی ها بر پایه روانشناختی شخصیت که مدنظر فیلمساز بوده بخوبی چفت و بست نمی شود و در واقع قصه در بیان مفهومی خود دچار لکنت می شود. یا مثلاً در پردازش جامعه شناختی طبقاتی قابل نقد است و بر مبنای یک تصویر و تصور کلیشه ای پایین شهری را بد دهن و فحاش و بالای شهری را مؤدب نشان می دهد. وقتی برای یک مفهوم، موقعیت و پیغام درست، تمهید دراماتیک درست و دقیقی طراحی نمی شود قصه به شعار بدل می شود و از دست می رود. مشکل اصلی جمشیدیه همین است و عنوان فیلم که نسبت نمادین و معناداری با مضمون قصه ندارد. با این حال انتخاب سوژه و پرداخت به خشونت کلامی و پیغامدهای آن قصه جامعه امروز ماست که فیلم بموقع به سراغ آن رفته است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "جمشیدیه از خشونت و ضربه آن به اخلاق میگوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمشیدیه از خشونت و ضربه آن به اخلاق میگوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید