این صبحانه ها سطح هوشیاری را بالا می برد

به گزارش وبلاگ تالار پذیرایی، اختلال هوشیاری بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب و در طول روز می تواند بر عملکرد شناختی و حرکتی تاثیر منفی بگذارد و خطر آفرین باشد.

این صبحانه ها سطح هوشیاری را بالا می برد

به گزارش همشهری، نتایج مطالعات حاکی از آن است که فاکتور های تغییرپذیر سبک زندگی مانند کیفیت و مدت خواب ممکن است تاثیر بیشتری بر سطح هوشیاری صبحگاهی نسبت به عوامل ژنتیکی داشته باشند.

این نتایج نشان می دهد که مداخلات صورت گرفته در سطح فردی و اجتماعی با هدف قرار دادن فاکتور های غیر ژنتیکی می تواند به کاهش پیامد های منفی مرتبط با اختلال هوشیاری یاری کند.

دکتر متیو واکر - نویسنده این مطالعه و از محققان دانشگاه کالیفرنیا - گفت: امیدواریم یافته های ما به اطلاع رسانی بیشتر و بهینه سازی هوشیاری یاری کند. این موضوع به ویژه در زمینه آموزش که هوشیار بودن برای کسب دانش در کلاس درس لازم است، بسیار مهم است. در اینجا، نتایج ما نشان می دهد که تغییر ساعت شروع کلاس های درس و اجتناب از صبحانه با شاخص گلیسمی بالا ممکن است منجر به هوشیاری مطلوب هنگام صبح گردد.

اختلال در هوشیاری و عوامل خطر

اینرسی خواب (Sleep inertia) به مرحله ای از اختلال در هوشیاری و عملکرد اشاره دارد که بین خواب و بیداری رخ می دهد و می تواند بین چند دقیقه تا چند ساعت پس از بیدار شدن ادامه پیدا کند. این یک پدیده رایج است، اما می تواند تاثیر عمیقی بر بهره وری و ایمنی افراد داشته باشد. به طور خاص، اینرسی خواب می تواند بر سطح ایمنی کارگران در مشاغل خطرناک تاثیر بگذارد یا تصمیم گیری کارکنان بخش خدمات اضطراری از جمله کادر درمان و آتش نشانان را مختل کند که در نتیجه می تواند ایمنی دیگران را تحت تاثیر قرار دهد.

علاوه بر این کاهش سطح هوشیاری در طول روز به علت خواب ناکافی با کاهش بهره وری و افزایش خطر تصادفات رانندگی همراه است. هرچند، شواهد علمی کافی در خصوص عوامل موثر بر سطح هوشیاری پس از بیدار شدن از خواب وجود ندارد.

در این آنالیز، محققان عوامل مرتبط با تغییرات روزانه در سطح هوشیاری صبحگاهی را ارزیابی کردند. آن ها تاثیر خواب شب قبل، فعالیت بدنی در روز قبل، ترکیب غذایی صبحانه و سطح قند خون بعد از صبحانه را بر هوشیاری صبحگاهی ارزیابی کردند.

محققان در آنالیز صورت گرفته ارتباطی بین مدت خواب و زمان خواب با سطح هوشیاری صبحگاهی پیدا کردند. به طور خاص، زمانی که یک فرد بیشتر از حد معمول بخوابد یا دیرتر از زمان معمول خود از خواب بیدار گردد، بیشتر محتمل است که صبح روز بعد سطح بالاتری از هوشیاری را نشان دهد.

بعلاوه نتایج آنالیز ها حاکی از آن است سطح بالاتر فعالیت بدنی در روز قبل با افزایش سطح هوشیاری صبحگاهی همراه بود. هرچند، سطح فعالیت بدنی طی ساعاتی از روز با سطح هوشیاری صبحگاهی رابطه مثبت داشت و فعالیت بدنی در طول شب با هوشیاری کمتر صبحگاهی همراه بود.

سپس محققان تاثیر ترکیب درشت مغذی ها در وعده صبحانه را بر سطح هوشیاری صبحگاهی آنالیز کردند. شرکت کنندگان صبحانه های استاندارد منطبق با کالری را که دارای ترکیبات غذایی متفاوت بود از جمله خوراکی های حاوی کربوهیدرات، پروتئین و فیبر بالا را دریافت کردند.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، محققان مشاهده کردند: مصرف یک صبحانه حاوی کربوهیدرات بالا با سطح بالاتری از هوشیاری صبحگاهی همراه بود. در مقابل، صبحانه حاوی پروتئین بالا با سطح هوشیاری کمتری مرتبط بود.

منبع: فرارو

به "این صبحانه ها سطح هوشیاری را بالا می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این صبحانه ها سطح هوشیاری را بالا می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید