معرفی جاذبه های گردشگری نروژ، برترین زمان برای سفر به این کشور

به گزارش وبلاگ تالار پذیرایی، کشور های تاریخی بی شماری در این کره خاکی به چشم می خورند که جاذبه های گردشگری و اماکن دیدنی خارق العاده ای را در دل خود جای داده اند. یکی از این کشور های پادشاهی نروژ است .

معرفی جاذبه های گردشگری نروژ، برترین زمان برای سفر به این کشور

نروژ کجاست؟

نروژ کشوری کوهستانی و سردسیر در شمال اروپا است که با کشور های سوئد، فنلاند، روسیه و تنگه اسکاژراک همسایه است و سواحل کشور نروژ هم با آب های اقیانوس اطلس و دریای بارنتز زیبا شده اند.

این کشور حدود 5 میلیون جمعیت دارد که تقریبا 70 درصد آن ها در مرکز یعنی شهر اسلو و اطراف آن زندگی می نمایند. مساحت زیادی از خاک این کشور به علت وجود سرمای شدید و همجواری با قطب شمال خالی از سکنه است.

تاریخچه نروژ

نروژ قدیمی ترین حکومت های پادشاهی اروپا را داراست و نخستین حکومت پادشاهی این کشور به سال 994 با ورود وایکینگ ها به منطقه فعلی نروژ بر می گردد که یک وایکینگ با پذیرفتن آیین مسیحیت، خود را پادشاه کشور نامید. سال 1397 میلادی نروژ با کشور دانمارک اتحادیه ای تشکیل دادند که حدود 4 قرن پایدار ماند.

سپس سوئد با حمله ای برق آسا نروژ را اشغال کرد و بر خلاف میل قلبی مردم نروژ، این کشور ضمیمه سوئد شد و همراه با آن ایسلند هم به سوئد تعلق گرفت. با رشد احساسات میهن پرستی در قرن 19 میلادی و با برگزاری یک همه پرسی در سال 1905 میلادی، خاتمه نروژ از سوئد جدا شد و کشور مستقل نروژ کنونی شکل گرفت. با اینکه در جنگ جهانی اول که سال 1914 میلادی رخ داد، کشور نروژ بی طرفی اش را اعلام نمود اما خسارت سنگینی به قسمت کشتیرانی آن وارد شد.

در جنگ جهانی دوم در سال 1939، باز کشور نروژ بی طرفی خود را اعلام نمود اما متاسفانه با حمله آلمان نازی روبرو شد و حدود 5 سال در اشغال آلمان نازی باقی ماند. در پایان این کشور در سال 1949 بی طرفی خود را ترک و به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی پیوست.

برترین زمان برای سفر

روز های شروع سال، نروژ، سرد و تاریک است حتی در سواحل جنوب غربی در برگن؛ اگر قصد دارید تا در ماه های ژانویه و فوریه به این کشور سفر کنید و برای اسکی و تماشای شفق قطبی برنامه ریزی نموده اید حتما باید لباس گرم همراه ببرید و منتظر سرمای هوا باشید.

ماه مارس برترین زمان برای سفر به نروژ است. در این ماه، روز ها طولانی تر هستند و در تفریحگاه های زمستانی، بارش برف، شرایط را برای لذت از ورزش های زمستانی فراهم می نماید. هر چه به سمت ماه آوریل و مه برود، گل های وحشی و شکوفه ها، زیبایی طبیعت این کشور را دوچندان می نمایند.

ژوئن، جولای و آگوست، از نظر آب و هوا و طولانی بودن ساعات روز، برترین زمان برای سفر به نروژ هستند. اما هزینه سفر در این ماه ها، به علت فصل شلوغ جهانگردی بیشتر است.

بعد از تمام شدن تعطیلات مدارس یعنی از اواسط سپتامبر و اکتبر، قیمت ها کاهش می یابند. چون این مدت بین تابستان و زمستان قرار گرفته و ممکن است بسیاری از جاذبه های جهانگردی تعطیل باشند.

روز های نوامبر سرد و تاریک است، اما موقعیت عالی برای تماشای شفق قطبی کم کم فراهم می گردد. در ماه دسامبر حال و هوای این کشور عوض می گردد. هر جا که پا بگذارید، بارش برف، دریاچه های یخ زده، بازارچه های کریسمس و نورپردازی های جشن سال نو، توجهتان را جلب می نماید.

شهر برگن

برگن یکی از زیباترین بنادر شمال اروپاست که دارای منظره ها زیبا و چشم نواز است. این شهر که از مرکز های فرهنگی اروپا هم محسوب می گردد، به خوبی نمایانگر یک شهر شمالی است. برگن یک مرکز فرهنگی مهم در منطقه است که در سال 2000 لقب یکی از مرکز های فرهنگی اروپا را به دست آورد.

این شهر به سال 1070 میلادی به دست شاه اولاف کوره بنیان قرار گرفت و در 1217 به جای تروندهایم، مرکز نروژ شد. این شهر تا سده چهاردهم میلادی به واسطه صدور ماهی خشک مرکز بازرگانی نروژ بود.

ترومسو

شفق قطبی یکی از پدیده های جوی کره زمین است. این پدیده ظهور نور های رنگین و متحرک در آسمان شب است که معمولا در عرض های نزدیک به دو قطب زمین به وجود می آید. شهر ترومسو که شمالی ترین شهر نروژ است یکی از برترین منطقه ها جهان برای تماشا شفق قطبی به تعداد می رود.

تصور گذراندن شبی زیر آسمان بی کران در حال نظاره ستاره های بی تعداد و شفق های قطبی بسیار لذت بخش است.

پارک های ملی

اگر از عاشقان طبیعت گردی هستید، حتما شیفته پارک های ملی نروژ می شوید. این پارک ها خانه انواع متعددی از آبشارها، یخچال های طبیعی، گونه های مختلف گیاهی و جانوری و طبیعت بکر خدادادی هستند.

پارک یوستِدالسبِرین معروفترین آن هاست که عظیم ترین یخچال طبیعی کل اروپا شمالی را در خود جای داده است.

تروندهایم

تروندهایم سومین شهر عظیم و یکی از قدیمی ترین شهر های نروژ محسوب می گردد.

تروندهایم شهری کوهستانی است که بیشتر افراد وقت های خالی خودشان را به کوه نوردی و اسکی می گذرانند. پارک جنگلی کوهستانی بایمارک در این شهر قرار گرفته است و روزانه تعداد زیادی از افراد به کوه نوردی و اسکی در این پارک مشغول هستند.

آبدره تروندهایم هم از جاذبه خاصی برخوردار است و از همه مهم تر، این شهر یکی از محبوب ترین شهر های دانشجویی نروژ محسوب می گردد و بیش از 20000 دانشجو دارد که حدودا 10درصد آن ها را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند.

ترومسو در کشور نروژ در میان جهانگردان، به اسم مرکز قطب شمال معرفی شده و سالانه جهانگردان زیادی از سرتاسر جهان برای تماشا زیبایی های شفق قطبی به این شهر سفر می نمایند. در این شهر می توان شفق های قطبی را 6 ساعت در شبانه روز مشاهده کرد.

قصر سلطنتی

این قصر که در قرن 19 میلادی ساخته شده، همه روزه میزبان تعداد زیادی جهانگرد از سراسر جهان است. معماری خاص و زیبای این بنا همراه با اشیای تاریخی بجا مانده از سال های دور باعث جذابیت بیشتر این مکان شده است.

سعی کنید در زمان تعویض شیفت نگهبانان به آنجا بروید تا بتوانید یک رژه نظامی زیبا و تشریفاتی را هم از نزدیک به نظاره بنشینید.

ورزش های زمستانی

نروژ از برترین مقاصد برای ورزشکاران زمستانی علی الخصوص اسکی بازان حرفه ای است.

آب و هوای این کشور طوری است که همواره منطقه ای از آن پوشیده از برف شده و یک پیست اسکی مناسب تشکیل می گردد.

بازار ماهی برگن

شاید کمی عجیب به نظر برسد که یک بازار ماهی به اسم مکان تماشای قرار بگیرد، اما این بازار با دیگر مراکز فروش ماهی تفاوت بسیاری دارد.

از معماری جالب این بازار تا اسکله زیبای کنار آن و نمای شهر برگن، همگی باعث شده که این مکان، علاوه بر فروش برترین نوع ماهی در سراسر اروپا، به یک منطقه تفریحی برای جهانگردان تبدیل گردد.

اسلو

اسلو عظیم ترین شهر نروژ و مرکز مالی، فرهنگی و سیاسی این کشور است. شهری که زمانی میراث وایکینگ ها بود، در سال 2010 به اسم دومین شهر گران جهان شناخته شد.

طبیعت بکر، تلفیق معماری قدیم و تازه، موزه های خیره نماینده و تفریح های پرانرژی فراوان باعث شده تا اسلو یکی از محبوب ترین شهر های اروپا برای جهانگرد ها باشد. بیشتر بازتماشامایندگان اسلو توان دل کندن از موزه های متعدد شهر را ندارند.

به تمام این ها،کافه ها، رستوران ها و فضا های باز شهر را هم باید اضافه نمود که لذت ماندن در مرکز نروژ را ماندگارتر می نماید. مردم اسلو همه ورزشکار هستند؛ کوهنوردی، اسکی و دریانوردی از تفریحات روزمره آن ها است و همین تفریحات ورزشی و آب و هوای پاک باعث شده لذت زندگی در اسلو را با هیچ شهر دیگری عوض ننمایند. اسلو یکی از عظیم ترین مرکز های اروپا از نظر مساحت (450 کیلومتر مربع)، اما در عین حال با تراکم جمعیت اندک است.

البته حواستان به خرج کردن پولتان باشد؛ چون اسلو یکی از 10 شهر گران در جهان است و به سرعت می تواند جیب شما را خالی کند.

آبدَره

آبدَره یا فیورد شاخ آبه باریک و ژرفی از دریا است که در خشکی پیش رفته باشد. آبدره معمولا دیواره های پرشیب و تندی دارد. این دیواره ها در پی زیر آب رفتن دامنه های کوه ها یا ادامه فرسایش یخچالی تشکیل شده اند. پدیده آبدره در کرانه های نروژ بسیار دیده می گردد. واژه انگلیسی برای آبدره یعنی Fjord هم از زبان نروژی آمده است؛ سعی کنید حداقل یک روز کامل را در آبدره گیرانگر بگذارنید تا لذت واقعی در دل طبیعت بودن را حس کنید.

فستیوال موسیقی جاز

در شهر استاوانگر، هر ساله فستیوال هایی برای عاشقان موسیقی جاز برگزار می گردد. این جشنواره ها معمولا یک هفته طول می کشد و معروف ترین اساتید جاز جهان در این مکان دور هم جمع می شوند تا هنر خود را به همگان نشان دهند.

منبع: گردشبان

به "معرفی جاذبه های گردشگری نروژ، برترین زمان برای سفر به این کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی جاذبه های گردشگری نروژ، برترین زمان برای سفر به این کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید