راهنمای کامل تمیز کردن ماشین لباسشویی مثل یک حرفه ای

به گزارش وبلاگ تالار پذیرایی، ماشین لباس شویی یک ابزار همه کاره در هر خانه ای است. نگهداری از این ابزار مفید و کاربردی اصولی دارد که یکی از آن ها تمیز کردن ماشین لباسشویی است. در این مقاله، روش های تمیز کردن این دستگاه و اهمیت آن را می خوانید.

راهنمای کامل تمیز کردن ماشین لباسشویی مثل یک حرفه ای

چرا تمیز کردن ماشین لباسشویی اهمیت دارد؟

اغلب به اشتباه تصور می شود که ماشین های لباس شویی خودتمیزشونده هستند اما این موضوع درست نیست. در واقع، ماشین های لباس شویی می توانند کثیفی، آلودگی، چربی و باکتری ها را بیش از آنچه تصور می شود، جمع کنند. ماشین لباس شویی شما دائما آلودگی ها را از لباس شما پاک می کند، مقداری از آن با تخلیه آب شسته می شوند اما بخش زیادی از آن تمیز نمی شود. برای زمانی را تصور کنید که فرزندتان را بعد از خاک بازی به حمام برده اید. بعد از اینکه تمیز کردن او را تمام کردید، حمام را رها می کنید تا دفعه بعدی که به حمام بروید. در این صورت، مقداری خاک کف حمام باقی می ماند. هنگام شستن لباس ها با ماشین لباس شویی هم همین اتفاق میفتد.

اگر به طور مرتب ماشین لباس شویی خود را تمیز نکنید، این احتمال وجود دارد که محیط برای رشد باکتری ها و میکروب ها مناسب شود. چیزهای زیادی از جمله غذا، خز حیوانات خانگی، بقایای مواد شوینده و حتی مدفوع ممکن است باعث تجمع باکتری ها شوند. هیچ کس نمی خواهد خانه خود را محل تجمع میکروب ها و باکتری ها کند، آن هم در جایی که قرار است میکروب ها را از بین ببرد.

از آن گذشته، در صورتی که به تمیز کردن ماشین لباسشویی توجه نداشته باشید، ممکن است فعالیت دستگاه الکترونیکی شما مختل شود. این مسئله نیز به نوبه خود باعث کاهش عمر ماشین لباس شویی می شود. علاوه بر این، تجمع باکتری ها و میکروب ها می تواند لباس های شما را بدبو کند. اگر به تازگی متوجه بوی عجیب و بد ماشین لباس شویی خود و لباس هایی که شسته شده اید، احتمالا از موعد تمیز کردن ماشین لباسشویی شما گذشته است.

چند وقت یک بار باید ماشین لباس شویی خود را بشوییم؟

هفته ای یک مرتبه باید ماشین لباس شویی را یک دور بدون لباس یا ماده شوینده روشن کنید. در واقع، باید فقط آب خالی در ماشین چرخانده شود. به این ترتیب، دستگاه شما از آلودگی های به جای مانده لباس ها پاک خواهد شد. هر ماشین لباس شویی را باید حداقل یک بار در ماه به این روش تمیز کرد. اگر با ماشین لباس شویی بیشتر کار می کنید یا معمولا لباس های کثیف تری را درون آن می ریزید، باید ماشین را بیش از یک مرتبه در ماه به این روش تمیز کنید.

برای تمیز کردن ماشین لباس شویی بهتر است آن قدر صبر نکنید که نشانه های کثیفی روی آن پدیدار شوند. به عبارت دیگر، آن قدر صبر نکنید تا از ماشین لباس شویی شما بوی بدی به مشام برسد.

نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی

تمیز کردن ماشین لباسشویی به روشی اصولی و کامل باید حداقل یک بار در ماه انجام شود. چند راه برای تمیز کردن ماشین لباسشویی وجود دارد تا مطمئن شوید که م توانید از تجمع و رشد باکتری ها و انتشار بوی بد بو این دستگاه جلوگیری کنید. در ادامه، بهترین روش ها برای تمیز کردن ماشین لباسشویی را می خوانید.

تمیز کردن ماشین لباسشویی با سرکه و جوش شیرین

تمیز کردن ماشین لباسشویی با مواد مختلفی انجام می شود که رایج ترین و البته، مؤثرترین آن ها سرکه و جوش شیرین هستند. طرز جرم گیری ماشین لباسشویی که درب آن از جلو باز می شود با ماشین هایی که درب آن ها از بالا باز می شود، کمی فرق دارد. برای تمیز کردن ماشین لباسشویی درب از بالا، باید این 8 مرحله را طی کنید:

 • ماشین لباس شویی را روی گرم ترین دمای آب و طولانی ترین چرخه تنظیم کنید. حالا آن را روشن کنید و اجازه بدهید تا با آب داغ پر شود.
 • در حالی که ماشین لباس شویی در حال کار کردن است، درب آن را باز کنید. 4 فنجان (945 میلی لیتر) دیگر از سرکه سفید را داخل واشر آن بریزید.
 • 1 فنجان (235 میلی لیتر) جوش شیرین را با احتیاط داخل آب دستگاه خود بریزید.
 • درب آن را ببندید و اجازه دهید تا ماشین لباس شویی به مدت 5 دقیقه کار کند. این کار باعث می شود که سرکه و جوش شیرین کثیفی و میکروب های داخل ماشین لباس شویی را کاملا از بین ببرند و پاک کنند.
 • درب دستگاه را باز کنید و 1 ساعت صبر کنید. اجازه بدهید تا آب داغ و سرکه به مدت 1 ساعت در ماشین لباس شویی باقی بمانند. این کار آلودگی و کثیفی به جای مانده را از داخل ماشین پاک می کند.
 • در حالی که داخل ماشین لباس شویی در حال ضدعفونی شدن است، قسمت بیرونی آن را تمیز کنید.
 • صبر کنید تا ماشین لباس شویی خاموش شود. آب آن باید کاملا خارج شود.
 • داخل دستگاه را با یک پارچه خشک تمیز کنید. پس از خشک شدن دستگاه می توانید کثیفی و زباله به جای مانده داخل آن را پاک کنید.

تمیز کردن ماشین لباسشویی درب از جلو هم به این ترتیب انجام می شود:

 • مخزن مواد شوینده ماشین را با سه چهارم فنجان (175 میلی لیتر) سرکه یا به مقدار ای که مخزن پر شود پر کنید. این مقدار معمولا از طریق شرکت سازنده دستگاه مشخص می شود. پس از پر شدن مخزن ماشین از سرکه درب آن را ببندید.
 • دور ماشین را روی گرم ترین درجه آب تنظیم کنید. اگر ماشین لباس شویی شما تنظیمات آب گرم ندارد از گزینه هایی مانند درجه مخصوص لباس های سفید یا لکه بری استفاده کنید. اجازه بدهید تا ماشین یک دور کامل بچرخد.
 • در همان حالی که ماشین با سرکه تمیز می شود بخش بیرونی آن را با مخلوطی از یک دوم فنجان (90 گرم) جوش شیرین و 1 لیتر سرکه سفید تمیز کنید. برای این کار می توانید از یک پارچه تمیز استفاده کنید.
 • حالا یک دور دیگر ماشین را بدون سرکه یا ماده شوینده روشن کنید. این کار بوی بد سرکه را از بین می برد و به حذف هر گونه آلودگی از دستگاه کمک می کند.

آیا سرکه به ماشین لباس شویی آسیب می رساند؟

استفاده از سرکه برای تمیز کردن ماشین لباسشویی خطری ندارد اما باید آن را به مقدار مصرف کنید. استفاده زیاد از سرکه می تواند به لاستیک ها، واشر و شیلنگ های ماشین لباس شویی آسیب برساند، به ویژه در ماشین هایی که درب آن ها از جلو باز می شود. بنابراین، بهتر است روش تمیز کردن ماشین با سرکه سفید را به طور مرتب انجام ندهید. این کار باید چند ماه یک بار یا حتی سالانه یک مرتبه انجام شود. برای این روش جرم گیری هم به جای سرکه معمولی از سرکه سفید یا سرکه مقطر استفاده کنید.

تمیز کردن ماشین لباسشویی با قرص جرم گیر ماشین لباس شویی

تمیز کردن ماشین لباسشویی با جوش شیرین و سرکه راهی برای استفاده از مواد طبیعی است. بااین حال، برای جرم گیری ماشین لباسشویی راه های دیگری هم وجود دارد که یکی از آن ها استفاده از قرص جرم گیر ماشین لباس شویی است. این قرص از تجمع و رشد باکتری ها به روشی ساده جلوگیری می کند.

تنها کاری که باید انجام بدهید این است که هر ماه یک قرص جرم گیر مخصوص ماشین لباس شویی را درون ماشین لباس شویی خود بیندازید و آن را برای یک دور روشن کنید. با این کار، قرص به آرامی درون ماشین حرکت می کند و کثیفی، پسماندها و آلودگی هایی که استفاده روزمره به جا گذاشته اند، پاک می شوند.

انتخاب بهترین قرص جرم گیر ماشین لباس شویی

با اینکه ممکن است همه مواد شوینده و ضدعفونی کننده قابلیت یکسانی داشته باشند اما همه قرص های جرم گیر ماشین لباس شویی با فرمولی یکسان ساخته نمی شوند. انتخاب بهترین قرص جرم گیر به نیازهای خاص شما و ماشین لبا شویی تان بستگی دارد. به طور کلی، نحوه مصرف این قرص باید ساده و کاربرپسند باشد و این محصول باید همان طور که ادعا می کند ماشین لباس شویی شما را خوشبو و کاملا تمیز کند.

تمیز کردن ماشین لباسشویی با آب اکسیژنه

برای جلوگیری از ایجاد بوی بد ماشین لباس شویی می توانید از پراکسید هیدروژن یا همان آب اکسیژنه استفاده کنید. برای استفاده از آب اکسیژنه می توانید 2 فنجان از آن را داخل ماشین لباس شویی بریزید. سپس، ماشین را روی درجه آب گرم تمیز کنید و اجازه بدهید تا یک دور بدون لباس بچرخد. وقتی آب ماشین تخلیه شود، کاملا ضدعفونی و تمیز خواهد شد.

تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی

چطور لاستیک ماشین لباسشویی را تمیز کنیم؟ وقتی صحبت از تمیز کردن ماشین لباسشویی درب از جلو می شود، معمولا واشر یا درزگیر لاستیکی اطراف درب آن، عامل اصلی بدبو شدن لباس ها به شمار می رود. رطوبت و بقایای مواد شوینده بستری برای رشد کپک و آلودگی در این قسمت ایجاد می کند. بنابراین، باید این قسمت را به طور مرتب تمیز کنید. برای تمیز کردن این قسمت از ماشین هم این مراحل را طی کنید:

 • برای از بین بردن کثیفی و آلودگی ها، اطراف درب ماشین را با سرکه سفید اسپری کنید و بگذارید حداقل برای مدت یک دقیقه درب آن باز بماند. سپس، آن را با استفاده از یک دستمال پارچه ای یا میکروفایبر تمیز کنید.
 • برای تمیزتر شدن لاستیک ماشین، می توانید آن را با محلول سفیدکننده ی رقیق شده نیز پاک کنید. جهت جلوگیری از رشد کپک یا آلودگی، درب ماشین را پس از هر مرتبه شستشو برای چند ساعت باز بگذارید تا رطوبت آن خشک شود.

برای تمیز کردن ماشین لباسشویی از چه چیزی نباید استفاده کنیم؟

تمیز کردن ماشین لباسشویی به تمیز و ضدعفونی شدن لباس های شما کمک می کند و باعث افزایش طول عمر دستگاهتان می شود اما برای این کار نباید از هر ماده ای استفاده کنید. هرگز از شوینده هایی که به طور خاص برای ماشین لباس شویی طراحی نشده اند، استفاده نکنید. دستگاه خود را با مایع ظرفشویی، پودر صابون جامد یا شامپو تمیز نکنید. مواد شوینده ای که برای ماشین های لباس شویی ساخته نشده اند، باعث تجمع بیشتر میکروب ها و باکتری ها می شوند و ممکن است دستگاه الکترونیکی شما را خراب کنند.

آیا راهی برای جلوگیری از کثیف شدن ماشین لباس شویی وجود دارد؟

برای اینکه مجبور نشوید ماشین لباس شویی را تمیز و جرم گیری کنید، هیچ راهی وجود ندارد. البته، این بدان معنا نیست که نمی توانید از انتشار بوی بد ماشین جلوگیری کنید. این بوی عجیب و آزاردهنده را می توانید به روش های مختلف از بین ببرید. مهم ترین راه ها برای جلوگیری از بدبو شدن ماشین لباس شویی عبارت اند از:

 • لباس ها را از قبل آبکشی کنید: قبل از اینکه لباس های خود را داخل ماشین لباسشویی بیندازید، مطمئن شوید که هر چیزی را که به راحتی در آب شسته نمی شود، از قبل آبکشی کرده اید. علاوه براین، باید ماشین قبل از استفاده کاملا تمیز و خشک باشد. به هر حال، نباید این نکته را فراموش کرد که هر چیزی که در ماشین لباس شویی بیندازید، آلودگی های ماشین لباس شویی و لباس های قبلی شما را جذب می کند.
 • قبل از شستن لباس ها آن ها را بررسی کنید: لباس هایتان را چند مرتبه بررسی کنید تا مطمئن شویدکه لابه لای آن ها یا داخل جیب هایشان هیچ وسیله، وسیله الکترونیکی، پول، دستمال کاغذی یا کاغذ وجود ندارد. همه این لوازم و وسایل باعث می شوند که فرایند شستشو و آبکشی لباس ها به درستی انجام نشود.
 • وسایل اضافی را از لابه لای شکاف های ماشین خارج کنید: بعد از هر بار شستشو، داخل ماشین را با دقت نگاه و بررسی کنید. هر چیزی را که قرار نیست در ماشین لباس شویی باشد، خارج کنید. لاستیک ماشین های لباس شویی درب از جلو را هم بررسی کنید تا مطمئن شوید که چیزی داخل آن گیر نکرده است. هر چیزی از زباله گرفته تا جوراب های کوچک لابه لای این لاستیک گیر کند.
 • شوینده مناسب را انتخاب کنید: یکی از بزرگترین اشتباهات صاحبان ماشین لباس شویی عدم استفاده از مواد شوینده مناسب یا مصرف آن به مقدار مناسب است. ماشین هایی که راندمان بالا دارند، به مواد شوینده خاصی نیاز دارند و برای تمیز کردن لباس ها فقط به مقدار کمی از این ماده شوینده نیاز دارند. استفاده بیش از حد از ماده شوینده می تواند ماشین لباس شویی را خراب کند و از عمر آن بکاهد.

کلام آخر

برای جلوگیری از رشد باکتری ها، انتشار بوی بد و تجمع میکروب ها در ماشین لباس شویی، ماهی یک بار تمیز کردن ماشین لباسشویی ضروری است. شما می توانید ماشین لباسشویی خود را با سرکه، جوش شیرین، پراکسید هیدروژن یا قرص های مخصوص جرم گیری ماشین لباس شویی تمیز کنید. تمیز کردن ماشین لباس شویی به طور مرتب می تواند به لباس های شما عطر تمیزی و تازگی ببخشد. در صورت تمیز کردن ماشین لباسشویی با آب خالی هر ماه یکبار و جرم گیری ماشین هر سال چند مرتبه، لباس هایتان همیشه تمیز و خوشبو خواهند بود.

از آن گذشته، تمیز کردن ماشین لباسشویی به افزایش طول عمر این دستگاه نیز کمک می کند. بنابراین، اگر ماشین لباس شویی باکیفیتی را انتخاب کرده اید و می خواهید از آن برای سال های طولانی استفاده کنید، جرم گیری و تمیز کردن آن را جدی بگیرید. در این مقاله، 3 روش مؤثر برای تمیز کردن این دستگاه معرفی کردیم. آیا شما تا به امروز این راه ها را امتحان کرده اید؟ به نظر شما چه ترفندها و روش های دیگری برای تمیز کردن این دستگاه همه کاره وجود دارند؟ چه روش دیگری را امتحان کرده اید تا لباس هایتان همیشه خوشبو و تمیز باقی بمانند؟

منبع: HouseBeautiful

منبع: دیجیکالا مگ

به "راهنمای کامل تمیز کردن ماشین لباسشویی مثل یک حرفه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای کامل تمیز کردن ماشین لباسشویی مثل یک حرفه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید