قصر توپ کاپی ؛ الماسی در استانبول

به گزارش وبلاگ تالار پذیرایی، قصر توپ کاپی باشکوه در استانبول ترکیه واقع شده است. این قصر یکی از کاخ های معروف امپراتوری عثمانی بوده است. دستور ساخت این قصر را سلطان محمد فاتح در سال 1459 داد و کار ساختش تا سال 1465 طول کشید. محل قرارگیری قصر در تنگه بسفر است و نمایی زیبا به شاخ طلایی و دریای مرمره دارد. این کاخ از قرن 15 تا 19 به عنوان مرکز سیاسی امپراتوری عثمانی به حساب می آمد. لقب این کاخ شهری در دل یک شهر بود و به بزرگترین کاخ دنیا شناخته می شده است. در این مطلب از خبرنگاران به آنالیز قصر توپ کاپی می پردازیم.

قصر توپ کاپی ؛ الماسی در استانبول

شکوه دیوارها، تاریخ آتش و لرزش

قصر توپ کاپی

در زمان شکوه امپراتوری عثمانی دیوارهایی به طول 5 کیلومتر اطراف قصر توپ کاپی را محصور نموده بوده و مساحت داخلی این دیوارها به 700 هزار مترمربع می رسیده است. در حال حاضر مساحت این کاخ 80 هزار مترمربع است. در هر دوره از حکومت سلطانی نو بخش هایی به این کاخ افزوده شده و همین باعث شده تا محوطه اش به هزارتویی از ساختمان های مختلف شباهت پیدا کند. بعلاوه وقوع زلزله یا آتش سوزی، مخصوصاً زلزله سال 1509 و آتش سوزی سال 1665 آسیب زیادی به بنای قصر وارد کردند که بازسازی های گسترده را اجتناب ناپذیر نموده بودند.

دروازه اصلی کاخ یا باب همایونی به سوی میدان سلطان و مسجد ایاصوفیه ساخته شده و باروهای آن نیز در دوازه دوم قرار دارند. دروازه سوم یا باب السعد نیز هسته دیگر کاخ که شامل خزانه داری بوده را پوشش می دهد. بخش حرمسرای سلطان نیز یکی از قسمت های بزرگ کاخ است که شامل ساختمان ها و اقامت گاه های گوناگون و تحت حفاظت بوده است. قصر توپ کاپی برخلاف کاخ های اروپایی که از یک ساختمان بزرگ در وسط باغ ساخته می شدند، دارای مجموعه ای بزرگ از سالن ها، سربازخانه ها، آشپزخانه ها، کیوسک ها، محل های خواب و غیره حول محل اقامت شاه بوده و تنها افراد سلطنتی در آن زندگی نمی نموده اند.

موزه قصر توپ کاپی ، نگهداری از کفش و موی پیامبر

این کاخ در سال 1924 و به دستور آتاتورک به موزه تبدیل شد و امروزه پذیرای گردشگران بسیار زیادی از سراسر دنیا است. از جمله آثاری که در موزه نگهداری می گردد می توان به آثار ادبی و هنری گوناگون از کشورهایی مثل ایران، لباس پیامبر، شمشیرهای مختلف و نیز دندان، مو و کفش پیامبر، الماس 86 قیراطی قاشق چی، خنجر توپ کاپی، چندین تخت پادشاهی و غیره اشاره نمود. بازدید از محیط بزرگ این کاخ ممکن است نصف روز طول بکشد.

نقشه قصر توپ کاپی ، دروازه ها و اتاق ها

با ورود از دروازه اول قصر که به دروازه سلطنتی معروفیت دارد وارد حیاط سپاه می شوید. در حال حاضر یک پارک زیبا، تعدادی خرابه متعلق به دوره بیزانس، یک کلیسا، مرکز ضرب سکه و موزه باستان شناسی در این حیاط قرار دارند.

دروازه دوم کاخ دارای دو برج مراقبت است که به دروازه اسلام شناخته می گردد. در زمان عثمانی عموم مردم حق ورود به این دروازه را نداشته اند. با عبور از این دروازه به دومین حیاط کاخ یعنی حیاط دیوان وارد خواهید شد. اقامتگاه مشاوران سلطان، خزانه دیوان و ورودی حرمسرای سلطان در این حیاط قرار دارند.

قصر توپ کاپی

آشپزخانه های کاخ نیز در این محوطه واقع شده اند و روزگاری 800 تا 1000 آشپز در آن ها به پخت غذا برای ده هزار ساکن قصر مشغول بوده اند. امروزه شما می توانید از ظروف ویژه نقره ای و نیز ظروف چینی ساخت ژاپن که در محیط آشپزخانه نمایش داده می شوند بازدید کنید. خزانه دیوان نیز در حال حاضر به محلی برای نمایش سلاح های دوره عثمانی، جواهرات و آثار هنری خاص تبدیل شده است.

دروازه سوم قصر به دروازه سعادت معروفیت دارد. سلطان و اهالی کاخ در این محوطه رخدادهای بزرگ را جشن می گرفته و تخت سلطان برای نشستن او در حیاط قرار داده می شده است. اولین بنایی که پس از ورود به این حیاط توجه شما را جلب خواهد نمود سالن سخنرانی سلطان است که در آن با سفرای خارجی صحبت می نموده است.

در گذشته پشت این سالن کتابخانه سلطان قرار داشت. اشیای بسیار باارزش موزه در این محل نگهداری می شوند. پس از سومین حیاط می توانید با استفاده از گذرگاه های موجود خود را به باغ شخصی سلطان برسانید. در این باغ تعداد زیادی گل لاله و سرخ و چندین اتاقک رو به شهر وجود دارند که می توان در آن ها چای یا قهوه خورد. منظره شاخ طلایی از این محوطه بسیار زیبا است. وجود مسجدی کوچک در این حیاط نمای زیبا و عجیبی به آن بخشیده است.

قصر توپ کاپی

چطور به تماشا توپ کاپی برویم؟

این قصر زیبا در محله سلطان محمد در نزدیکی امینونو در منطقه قدیمی شهر واقع شده است. شما می توانید در تمام روزهای هفته به جز سه شنبه از این کاخ تماشا کنید. ساعت بازدید از کاخ از 9 صبح تا 5 عصر است و در فصل تابستان ساعت بازدید معمولاً تا 7 شب نیز افزایش می یابد. هزینه بلیط بازدید از کاخ هم اکنون بزای بزرگسالان 40 لیر است. بعلاوه برای بازدید از حرمسرای کاخ باید 25 لیر دیگر نیز بپردازید. در صورت همراه داشتن کارت های اعتباری مانند ویزا کارت می توانید بلیط ورودی به قصر را به وسیله دستگاه تعبیه شده و خارج از صف تهیه کنید.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور

به "قصر توپ کاپی ؛ الماسی در استانبول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قصر توپ کاپی ؛ الماسی در استانبول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید